ПОТРІБНА ПОРАДА ЮРИСТА?

ЗАМОВТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ В BITLEX

Замовити консультацію

Вітаю! Підкажіть, будь ласка, чи можуть відсудити нерухомість у прямого спадкоємця? Ситуація: померла жінка, у якої залишився повнолітній син з правами на її квартиру. Довіреність на квартиру на бабусі цього хлопця. Зі смерті пройшло майже 10 місяців і зараз стало відомо, що бабуся з дядьком цього хлопця хочуть відібрати у нього квартиру. Як вони можуть це зробити і що варто зробити, щоб випередити їх? Велике спасибі за відповідь!

Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення та повідомляється таке.

Спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування може відбуватися або за заповітом, або за законом. Якщо жінка залишила заповіт на сина, все майно успадкує син, винятком може бути лише обов’язкова частка у спадщині (стаття 1241 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України)):

«Стаття 1241. Право на обов'язкову частку у спадщині

  1. Малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка).

Розмір обов'язкової частки у спадщині може бути зменшений судом з урахуванням відносин між цими спадкоємцями та спадкодавцем, а також інших обставин, які мають істотне значення.

  1. До обов'язкової частки у спадщині зараховується вартість речей звичайної домашньої обстановки та вжитку, вартість заповідального відказу, встановленого на користь особи, яка має право на обов'язкову частку, а також вартість інших речей та майнових прав, які перейшли до неї як до спадкоємця.
  2. Будь-які обмеження та обтяження, встановлені у заповіті для спадкоємця, який має право на обов'язкову частку у спадщині, дійсні лише щодо тієї частини спадщини, яка перевищує його обов'язкову частку.

Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово, кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття.».

Якщо жінка заповіт не залишила, спадкування буде відбуватися за законом.

Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Встановлюється п’ять черг спадкування.

У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

У третю чергу право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця.

У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.

У п'яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.

Відповідно до статей 1268 - 1272 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах – уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (смерті спадкодавця).

Якщо спадкоємець протягом шести місяців не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Проте за письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах – уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Також за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Щодо оформлення права на спадщину

Відповідно до статті 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Водночас стаття 1297 ЦК України передбачає обов'язок спадкоємця звернутися за свідоцтвом про право на спадщину на нерухоме майно.

Так, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах – до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини.

Як бачите, не встановлено граничний термін подання такої заяви нотаріусу, тому Ви можете звернутися до нотаріуса в зручний для Вас час та оформити право на спадщину.

Свідоцтво про право на спадщину не створює нових прав у спадкоємців на майно, а тільки підтверджує вже існуюче право на нього, оскільки право на спадкування в них виникає з моменту відкриття спадщини.

Висновок

Як Ви бачите, законом встановлено чіткий перелік осіб, які мають право на спадкування, та порядок його здійснення. Безпідставно ніхто відібрати спадщину не може.

Якщо син цієї жінки постійно проживав з нею, зі спливом 6 місяців вважається, що він прийняв спадщину, якщо він постійно не проживав з матір’ю, наявний пропуск строку подання заяви нотаріусу про прийняття спадщини (минуло 10 місяців). Цей строк може бути продовжений в судовому порядку.

 Якщо Ви поясните, яким саме чином бабуся та дядько намагаються відібрати спадщину у сина цієї жінки, чи є заповіт чи ні, ким приходяться бабуся та дядько померлій, можливо буде більш точно відповісти на Ваше питання.

Можливо, Вас зацікавлять такі консультації: