ПОТРІБНА ПОРАДА ЮРИСТА?

ЗАМОВТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ В BITLEX

Замовити консультацію

Роз'ясніть, будь ласка, мої права і права моєї дитини в такій ситуації: я розлучилася з чоловіком у вересні 2014 року, наш син, 2005 року народження, залишився зі мною. При розділі майна мені відсудили ½ частини машини і все, позаяк будинок чоловіка оформлений як спадок. У липні 2015 року чоловік пропав безвісти. До міліції про його зникнення подала заяву його перша дружина і відразу вселилася в його будинок. Через рік суд визнав його зниклим безвісти за заявою його першої дружини. У липні 2018 року його визнають померлим. Коли потрібно вступати в спадок і на яке майно ми з сином можемо розраховувати?

Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення та повідомляється таке.

Правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті.

Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п'яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв'язку з відкриттям спадщини.

Нотаріус, який видав спадкоємцеві свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, накладає на нього заборону відчуження.

Якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з'явилася або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.

Незалежно від часу своєї появи фізична особа, яка була оголошена померлою, має право вимагати від особи, яка володіє її майном, повернення цього майна, якщо воно збереглося та безоплатно перейшло до неї після оголошення фізичної особи померлою, за винятком майна, придбаного за набувальною давністю, а також грошей та цінних паперів на пред'явника.

Особа, до якої майно перейшло за відплатним договором, зобов'язана повернути його, якщо буде встановлено, що на момент набуття цього майна вона знала, що фізична особа, яка була оголошена померлою, жива.

У разі неможливості повернути майно в натурі особі, яка була оголошена померлою, відшкодовується вартість цього майна.

Якщо майно фізичної особи, яка була оголошена померлою і з'явилася, перейшло у власність держави, Автономної Республіки Крим або територіальної громади і було реалізоване ними, цій особі повертається сума, одержана від реалізації цього майна.

Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна – місцезнаходження основної частини рухомого майна.

Якщо Ваш колишній чоловік не залишив заповіт, спадкування буде відбуватись за законом.

Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Існує п’ять черг спадкування по закону. Тому потрібно розуміти, хто саме може претендувати на майно Вашого колишнього чоловіка.

У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Ви не входите в першу чергу, оскільки не є його дружиною, а Ваш спільний син входить, отже, зможе претендувати на спадщину.

Батьки (усиновлювачі) є законними представниками своїх малолітніх та неповнолітніх дітей.

Оскільки Ваш син є малолітнім, Ви є його законним представником.

Таким чином, коли суд визнає Вашого колишнього чоловіка померлим, Вам потрібно буде звернутись до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини від імені Вашого сина.

Крім того, якщо перша дружина Вашого колишнього чоловіка на час його зникнення не була в офіційному шлюбі з ним та в них немає спільних дітей, сам факт того, що вона вселилась у квартиру, нічого не означає і вона не зможе ні на що претендувати.

Можливо, Вас зацікавлять такі консультації: