ПОТРІБНА ПОРАДА ЮРИСТА?

ЗАМОВТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ В BITLEX

Замовити консультацію

У моєї мами була рідна сестра. Вони разом з чоловіком проживали в однокімнатній квартирі. Своїх дітей у них ніколи не було. Після її смерті чоловік оформив половину квартири, що належала їй, на себе, ставши одноосібно володіти квартирою. На цей момент він написав заповіт на дружину племінника (сина його двоюрідного брата). Моєї мами вже теж немає в живих. Чи зможу я в разі його смерті оскаржити цей заповіт? Чи є у мене шанс? Якщо так, то як це потрібно буде робити юридично?

Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення і повідомляється таке.

Відповідно до статей 1268 - 1272 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом або за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.

Малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатні вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них при спадкуванні за законом (обов'язкова частка).

Розмір обов'язкової частки у спадщині може бути зменшений судом з урахуванням відносин між цими спадкоємцями та спадкодавцем, а також інших обставин, що мають істотне значення.

До обов'язкової частки у спадщині зараховується вартість речей звичайної домашньої обстановки та вжитку, вартість заповідального відказу, встановленого на користь особи, яка має право на обов'язкову частку, а також вартість інших речей та майнових прав, які перейшли до неї як до спадкоємця.

Будь-які обмеження та обтяження, встановлені у заповіті для спадкоємця, який має право на обов'язкову частку у спадщині, дійсні лише щодо тієї частини спадщини, яка перевищує його обов'язкову частку.

Заповіт, складений особою, яка не мала на це права, а також заповіт, складений з порушенням вимог щодо його форми та посвідчення, є нікчемним.

За позовом заінтересованої особи суд визнає заповіт недійсним, якщо буде встановлено, що волевиявлення заповідача не було вільним і не відповідало його волі.

Недійсність окремого розпорядження, що міститься в заповіті, не має наслідком недійсності іншої його частини.

У разі недійсності заповіту спадкоємець, який за цим заповітом був позбавлений права на спадкування, одержує право на спадкування за законом на загальних підставах.

Звичайно, Ви можете подати позовну заяву до суду і вимагати визнати заповіт недійсним, однак, як показує судова практика, це дуже складна справа, тому шанси виграти в суді таку справу невеликі.

Можливо, Вас зацікавлять такі консультації: