ПОТРІБНА ПОРАДА ЮРИСТА?

ЗАМОВТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ В BITLEX

Замовити консультацію

Вітаю! Мій батько при житті взяв кредит в банку в розмірі 500 грн. в 2014 році. Він помер 24.05.2015 р. Зараз сума боргу становить 3450 грн. У спадок я вступила через півроку після його смерті, переоформивши однокімнатну квартиру на себе. Вона повністю оформлена на моє ім'я. До вересня 2016 року я нічого не знала про це, тому що перебувала за кордоном, а дізналася від співробітника банку, він прийшов з повісткою до суду і загрозою про те, що вони заарештують квартиру і борг буде рости, в результаті я можу втратити квартиру. Скажіть будь ласка, що може мені зробити банк? Чи повинна я боятися їх загроз? Наперед дякую.

Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення та повідомляється наступне.

Спадкуванням є перехід як прав, так і обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Оскільки Ви прийняли спадщину, то прийняли права та обов’язки Вашого батька, в тому числі його обов’язки перед кредитором (банком) щодо сплати боргу.

Так, відповідно до статті 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

Таким чином, шляхом спадкування обов’язок з повернення кредитних коштів перейшов до Вас.

Звертаємо Вашу увагу, що кредитний договір повинен бути у письмовій формі.

Кредитний договір, укладений з недодержанням письмової форми, є нікчемним.

Кредитор може вимагати стягнення коштів в судовому порядку, в тому числі за рахунок Вашого майна.

Однак варто звернути увагу на такий момент. Банк мав звернутися до Вас з вимогою про сплату заборгованості в такі строки:

  1. Протягом шести місяців від дня, коли він дізнався або міг дізнатися про відкриття спадщини, пред'явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, незалежно від настання строку вимоги.
  2. Протягом одного року від настання строку вимоги - якщо банк не знав і не міг знати про відкриття спадщини.

У разі порушення банком хоча б одного строку Ви звільняєтесь від сплати боргу.

Щодо примусового стягнення заборгованості чи майна.

Слід зазначити, що примусове стягнення заборгованості з Вас можливе лише за наявності рішення суду й виконавчого листа та лише виконавчою службою в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».

Згідно з даним законом, не можна звернути стягнення на єдине житло боржника, а також земельну ділянку, на якій розташоване таке житло, якщо сума заборгованості не перевищує 20 розмірів мінімальної заробітної плати. Таким чином примусово звернути стягнення на Ваше єдине житло та земельну ділянку під ним у Вашій ситуації буде неможливо.

Однак щодо іншого майна – то звернення стягнення на нього все ж таки можливе. Однак, якщо сума заборгованості всього лише кілька тисяч, як правило, виконавча служба звернення стягнення на майно не здійснює.

ВИСНОВОК

Оскільки Ви прийняли спадщину, Ви повинні розрахуватися з боргами Вашого батька, однак лише за умови, якщо банк виконав свій обов’язок щодо повідомлення Вас про наявну заборгованість у строки, які було зазначено вижче.

Також зазначаємо, що на час прийняття спадщини припиняються всі нарахування по боргу спадкодавця банком, однак це здійснюється за заявою спадкоємців відразу після смерті спадкодавця, тому Ви можете вимагати зменшення суми боргу банком, якщо такі нарахування були здійснені.

У разі несплати Вами заборгованості банк може звернутися до суду або продати борг колекторській фірмі.

Можливо, Вас зацікавлять такі консультації: