ПОТРІБНА ПОРАДА ЮРИСТА?

ЗАМОВТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ В BITLEX

Замовити консультацію

Доброго дня. Мама за порадою юриста оформила на мене спадковий договір. Мама померла, і так вийшло, що я була у відрядженні. Брат повідомив мені дуже пізно, повернулася я через тиждень. Брат отримав свідоцтво про смерть, і нібито воно у мами вдома. Я нічого не знайшла. Брат запевняє, що не брав. І що тепер мені викинути договір? Нотаріус вимагає свідоцтво про смерть мами. Що робити?

Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення і повідомляється таке.

Перш за все Вам не варто панікувати, Якщо на Вас оформлений спадковий договір, майно, вказане в ньому, після смерті спадкодавця, вже знаходиться у Вашій власності. Викидати нічого не потрібно.

За спадковим договором одна сторона (набувач) зобов'язується виконувати розпорядження другої сторони (відчужувача) і в разі її смерті набуває право власності на майно відчужувача.

Спадковий договір укладається в письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню, а також державній реєстрації у Спадковому реєстрі в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

Слід зазначити, що до спадкового договору не застосовуються норми спадкового права. Згідно з Цивільним кодексом України сутність спадкового договору полягає в тому, що за таким договором відбувається розпорядження належним відчужувачу майном ще за життя, але з придбанням набувачем права власності на майно після смерті відчужувача.

Істотною умовою спадкового договору є його предмет, яким виступає майно відчужувача.

Інститут спадкового договору має більш тісний зв'язок з підгалуззю зобов'язального, а не спадкового права, оскільки виступає різновидом договорів про передачу майна у власність. Подібність спадкового договору з успадкуванням проявляється у спільності основного юридичного підґрунтя виникнення права на спадкування у спадкоємців і права власності у набувача, яким є смерть фізичної особи - відчужувача.

Тому спадковий договір ні в якому разі не викидайте, це правовстановлюючий документ на тепер уже Вашу власність.

В іншому випадку спадкування відбувається за законом або заповітом, і, якщо Ви звернулися до нотаріуса, зверніть увагу на таке.

Відповідно до глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5, при зверненні спадкоємця у зв'язку з відкриттям спадщини нотаріус з'ясовує відомості щодо факту смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, коло спадкоємців, наявність заповіту, наявність спадкового майна, його склад і місцезнаходження, необхідність вжиття заходів щодо охорони спадкового майна.

Факт смерті фізичної особи і час відкриття спадщини нотаріус перевіряє шляхом витребування від спадкоємця свідоцтва про смерть, виданого органом державної реєстрації актів цивільного стану.

У разі неможливості пред'явлення спадкоємцями свідоцтва про смерть спадкодавця нотаріус повинен витребувати від органу державної реєстрації актів цивільного стану копію актового запису про смерть спадкодавця або повну виписку з Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Таким чином, Вам потрібно подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини, вказавши про неможливість пред'явлення свідоцтва про смерть спадкодавця, а нотаріус повинен витребувати від органу державної реєстрації актів цивільного стану копію актового запису про смерть спадкодавця або повну виписку з Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Якщо нотаріус відмовиться, можна звернутися із заявою до ЗАГСу для повторної видачі свідоцтва про смерть спадкодавця.

Детально ознайомитися з наведеною інформацією Ви можете в книзі шостій Цивільного кодексу України за посиланням:

http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/435-15/print1443083867573310.

Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України:

http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z0282-12/print1442846928602074.

Правила державної реєстрації актів цивільного стану в Україні:

http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z0719-00/print1442846928602074.

Можливо, Вас зацікавлять такі консультації: