ПОТРІБНА ПОРАДА ЮРИСТА?

ЗАМОВТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ В BITLEX

Замовити консультацію

Ми успадковуємо квартиру чоловіка (у нас з сином по 1/12 частини). Родичі пропонують викупити наші частини, до цього хотіли продати квартиру, де живемо ми, хоча по совісті вона наша. Питання: якщо в судовому порядку будуть виселяти нас з сином (13років), то що робити? Ми живемо в квартирі з 2004 р. На яку частину я можу претендувати? І якщо в судовому порядку будуть викуповувати наші частини, які наші права?

Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення і повідомляється таке.

Спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців). Оскільки Ви відзначили, що чоловік помер в 2009 році, то спадщину було відкрито в 2009 році. З моменту смерті починається строк в 6 місяців, протягом якого спадкоємці повинні прийняти спадщину. Оскільки спадщина була прийнята, то Вам з сином належить 2/12 квартири, на які інші члени сім'ї претендувати не можуть.

На цю квартиру поширюється режим права спільної часткової власності. Кожен з власників може виділити в натурі свою частку. Крім того, на майно, яке було спільно придбане спадкоємцем і вдовою під час шлюбу, поширюється режим спільного майна подружжя, а тому на таке майно взагалі не відкривається спадщина.

Згідно ст. 361 Цивільного кодексу України співвласник має право самостійно розпорядитися своєю часткою у праві спільної часткової власності. Так само співвласник може на свій розсуд і користуватися належною йому часткою. Особливі вимоги встановлені щодо продажу співвласником частки у спільній частковій власності. У разі продажу частки у праві спільної часткової власності співвласник має переважне право перед іншими особами на її купівлю за ціною, оголошеною для продажу, та на інших рівних умовах, крім випадку продажу з публічних торгів. Продавець частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний письмово повідомити інших співвласників про намір продати свою частку, вказавши ціну та інші умови, на яких він її продає.

Відзначимо, що незважаючи на факт сплати грошових коштів по кредиту Вашим чоловіком, а згодом Вами, на жаль, це не дає підстави для збільшення Вашої частки або інших вигод. Це питання можна вирішити тільки за домовленістю з членами сім'ї.

Щодо питання про викуп Вашої частки в судовому порядку. Відповідно до ст. 365 ЦК України право особи на частку в спільному майні може бути припинене за рішенням суду на підставі позову інших співвласників, якщо:

1) частка є незначною і не може бути виділена в натурі;

2) річ є неподільною;

3) спільне володіння і користування майном неможливо;

4) таке припинення не завдасть істотної шкоди інтересам співвласника та членам його сім'ї.

Якщо виходити з аналізу судової практики, то можна зробити висновок, що 2/12 (у Вас і дитини) квартири є незначною часткою. З огляду на це, довести неможливість припинення частки за позовом одного із співвласників можна тільки тим, що таке припинення завдасть істотної шкоди інтересам співвласника та членам його сім'ї. За таким принципом йде судова практика сьогодні. Імовірність нанести припиненням частки істотної шкоди в кожному випадку визначається окремо, індивідуально, оскільки це оціночна категорія. Найбільш поширеною підставою для відхилення позову є відсутність у особи іншого житла (наприклад, постанова ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ від 27 квітня 2016 http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/57786314). Таким чином, рекомендуємо Вам по можливості вказати суду про те, що іншого житла у Вас і дитини немає.

Також можете додати до справи відповідні квитанції про сплату кредиту і привести той факт, що Вашим чоловіком сплачувалися кошти за кредитом. А крім того, вкажіть, щоб суд врахував те, що в квартирі проживає дитина. Ці всі обставини мають додатковий характер, проте можуть певним чином вплинути на прийняття рішення судом про відхилення в задоволенні позову.

Крім того, встановлено законодавством ще одна вимога до припинення частки. Суд постановляє рішення про припинення права особи на частку в спільному майні за умови попереднього внесення позивачем вартості цієї частки на депозитний рахунок суду.

Що стосується питання про примусове виселення, то слід зазначити таке.

Виселити Вас можуть на підставі:

- ст. 405 ГК України - член сім'ї власника житла втрачає право на користування цим житлом у разі відсутності члена сім'ї без поважних причин понад один рік, якщо інше не встановлено домовленістю між ним і власником житла або законом;

- ст. 116 Житлового кодексу УРСР - якщо наймач, члени його сім'ї або інші особи, які проживають разом з ним, систематично руйнують чи псують жиле приміщення, або використовують його не за призначенням, або систематичним порушенням правил соціалістичного співжиття роблять неможливим для інших проживання з ними в одній квартирі або в одному будинку, а заходи запобігання і громадського впливу виявилися безрезультатними, виселення винних на вимогу наймодавця або інших заінтересованих осіб провадиться без надання іншого житлового приміщення.

Тому в разі якщо місце проживання Вас і дитини зареєстровано в даній квартирі, то ця обставина, хоча і не впливає на право власності, однак виселити з квартири Вас буде вкрай важко.

Можливо, Вас зацікавлять такі консультації: