ПОТРІБНА ПОРАДА ЮРИСТА?

ЗАМОВТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ В BITLEX

Замовити консультацію

Після смерті бабусі спадкоємцями є 2 дочки. Чи може одна з дочок відмовитися від частини на користь своєї дочки (внучки спадкодавця)? Або треба відразу набувати право власності дочці, а потім вже оформляти на внучку?

Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення та повідомляється таке.

Спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. У випадку якщо Ваша мати склала заповіт, черги спадкоємців (діти, внуки тощо) застосовуватись не будуть, оскільки спадщина перейде до особи, яка вказана в заповіті.

При спадкуванні за законом спадщина переходить до членів родини спадкодавця відповідно до черг, які встановлені законом (їх налічується 5). Зокрема, в силу ст. 1261 Цивільного кодексу України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки. У другу чергу, згідно зі ст. 1262 ЦК України, право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері. У третю чергу право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця. У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини. У п'яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.

Таким чином, дочки належать до спадкоємців першої черги. Онук (онука) належить до п’ятої черги спадкування за законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 1274 Цивільного кодексу України спадкоємець за законом має право відмовитися від прийняття спадщини на користь будь-кого із спадкоємців за законом незалежно від черги. Це означає, що дочка може відмовитися від своєї частки у спадщині на користь своєї дочки (онучки спадкодавця). Для цього необхідно протягом 6 місяців від дня відкриття спадщини (смерті спадкодавця) подати нотаріусу (в якого знаходиться спадкова справа) заяву про відмову від прийняття спадщини, вказавши дані про таку дочку спадкоємця та її чергу у спадкуванні.

У заяві слід зазначити, зокрема, таке:

«______ 2017 року померла моя мати П.І.Б., 19__ року народження (або зазначати повну дату народження), яка мешкала за адресою: м. ______, вул. ___________, б. ___, кв. _____.

Від своєї частки у спадщині я відмовляюся на користь онука (онуки) спадкодавця П.І.Б. (можливо зазначити адресу проживання, якщо така відома)».

Так само Ви можете прийняти спадщину від матері, а потім вже як власне майно відчужити на користь своєї дочки (наприклад, через договір дарування).

Якщо у Вас виникне необхідність в уточненнях або додаткові запитання – звертайтесь, наші юристи Вам з радістю допоможуть.

Можливо, Вас зацікавлять такі консультації: