ПОТРІБНА ПОРАДА ЮРИСТА?

ЗАМОВТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ В BITLEX

Замовити консультацію

Доброго дня. Підкажіть, у моїх батьків є 3-кімнатна квартира, куплена ними у шлюбі. Батько помер. Незадовго до його смерті батьки розлучилися. Мамі 52 роки, вона не на пенсії, працює. Чи має мама право на спадщину, якщо не було написано заповіт?

Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення та повідомляється таке.

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Якщо Ваш батько не залишив заповіту, спадкування буде відбуватись за законом. Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Ви, як син, будете віднесені до спадкоємців першої черги, а Ваша мати, оскільки до моменту смерті спадкодавця Вони розлучилися, хіба що до четвертої черги (у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини), проте фізична особа, яка є спадкоємцем за законом наступних черг, може за рішенням суду одержати право на спадкування разом із спадкоємцями тієї черги, яка має право на спадкування, за умови, що вона протягом тривалого часу опікувалася, матеріально забезпечувала, надавала іншу допомогу спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.

Крім того, оскільки квартира була куплена Вашими батьками у шлюбі, вона буде розглядатися як об’єкт спільної сумісної власності, а відповідно до сімейного законодавства все майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить їм порівну.

Отже, фактично Ваша мати вже володіє 1/2 частини квартири на праві спільної сумісної власності. Таким чином, до спадщини увійде лише інша половина квартири, на яку Ви, як спадкоємець першої черги, зможете претендувати, а якщо Ваша мати подасть заяву до суду та отримає рішення суду, яким їй буде надано дозвіл приймати спадщину разом з Вами у першій черзі (за умови, що вона протягом тривалого часу опікувалася, матеріально забезпечувала, надавала іншу допомогу спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані), інша половина квартири буде ділитись порівну, тобто Ваша мати та Ви отримаєте по 1/4 частини квартири.

Тобто незалежно від варіантів Вашій матері буде належати або 50 % квартири, або 75 %, а Вам 50 % або 25 % квартири.

Звертаємо увагу, що зазначений порядок спадкування наведений з розрахунку, що немає інших спадкоємців, крім Вас та Вашої матері.

У рамках детальної консультації можемо проконсультувати Вас щодо порядку прийняття спадщини, сплати податків та зборів, а також інших нюансів при прийнятті спадщини залежно від Ваших обставин.

Можливо, Вас зацікавлять такі консультації: