ПОТРІБНА ПОРАДА ЮРИСТА?

ЗАМОВТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ В BITLEX

Замовити консультацію

Я і моя мама - громадяни РФ, які проживали безвиїзно в Україні останній рік до смерті моєї мами по посвідці на проживання. Я виявився спадкоємцем за заповітом приватного будинку, в якому ми жили разом. Який мені доведеться заплатити податок на спадщину? Один нотаріус каже - 1,5%, інший - 19,5% від вартості житла? Хто ж правий? Які статті і закони застосовуються в моєму випадку?

Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення і повідомляється таке.

Різниця в оподаткуванні залежить від Вашого статусу в Україні - резидента або нерезидента.

Згідно із визначенням поняття «резидент» в Податковому кодексі України, фізична особа - резидент - фізична особа, яка має місце проживання в Україні.

У разі, якщо фізична особа має місце проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо така особа має місце постійного проживання в Україні; якщо особа має місце постійного проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо має більш тісні особисті чи економічні зв'язки (центр життєвих інтересів) в Україні. У разі, якщо державу, в якій фізична особа має центр життєвих інтересів, неможливо визначити, або якщо фізична особа не має місця постійного проживання у жодній з держав, вона вважається резидентом, якщо перебуває в Україні не менше 183 днів (включаючи день приїзду та від'їзду) протягом періоду або періодів податкового року.

Достатньою (але не виключною) умовою визначення місця знаходження центру життєвих інтересів фізичної особи є місце постійного проживання членів її сім'ї або її реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності.

Достатньою підставою для визначення особи резидентом є самостійне визначення нею основного місця проживання на території України або її реєстрація як самозайнятої особи.

Відповідно до Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства отримують посвідку на проживання.

При цьому, видана іноземцю на підставі Закону «Про імміграцію» посвідка на постійне проживання в Україні є лише дозволом на постійне проживання в Україні і не підтверджує факт проживання (постійного проживання) іноземця в Україні, тому не може бути документом, який свідчить про резидентський статус платника податку в Україні. Отже, іноземець повинен документально підтвердити факт свого проживання (перебування) на території України більше 183 днів протягом календарного року.

Так, з метою оподаткування об'єктами спадщини платника податку відповідно до п. 174.1 ст. 174 Податкового кодексу є:

а) об'єкт нерухомості;

б) об'єкт рухомого майна;

в) об'єкт комерційної власності;

г) сума страхового відшкодування (страхових виплат) за страховими договорами, а також сума, яка зберігається відповідно на пенсійному депозитному рахунку, накопичувальному пенсійному рахунку, індивідуальному пенсійному рахунку спадкодавця - учасника накопичувальної системи пенсійного забезпечення;

г) готівка або кошти, що зберігаються на рахунках спадкодавця, відкритих у банківських і небанківських фінансових установах.

Статус платника податку (спадкоємець першої/другої черги, резидент/нерезидент, дитина-інвалід/дитина-сирота тощо) прямо впливає на розмір ставок податку, повинен сплачуватися особою при спадкуванні.

Як було зазначено вище, на розмір ставки податку при оподаткуванні доходу, одержаного у вигляді спадщини, також істотно впливає статус нерезидента. Для відносин спадкування, в яких спадкодавець або спадкоємець є особою-нерезидентом, оподаткування здійснюється за базовими ставками податку на доходи фізичних осіб, а саме - 18%, а в разі, якщо сума оподатковуваного доходу перевищує десятикратний обсяг мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, до суми такого перевищення застосовується ставка 20%.

Особа в питанні оподаткування може одночасно виступати і нерезидентом, і членом сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення. В такому випадку є дві норми, які встановлюють різні ставки податку в залежності від критерію: або ступінь спорідненості, або резидентства. Відповідно, виникає правова колізія, а отже, виникає питання, яке положення НК України доцільно застосувати.

 Роль нотаріусів в оподаткуванні спадщини полягає, крім того, і в їх обов'язку щоквартально подавати до контролюючого органу за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса інформацію про видачу свідоцтв про право на спадщину в порядку, встановленому для податкового розрахунку.

Виходячи з вищенаведеного, Вам необхідно надати нотаріусу підтверджуючі документи Вашого статусу як резидента України і оплатити низьку ставку. У майбутньому, якщо в податковій виникнуть «питання», Вам надішлють податкове повідомлення-рішення, яке Ви зможете оскаржити.

Можливо, Вас зацікавлять такі консультації: