ПОТРІБНА ПОРАДА ЮРИСТА?

ЗАМОВТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ В BITLEX

Замовити консультацію

Вітаю! Я проживаю разом з бабусею. Вона страждає маразмом, і в нас не найкращі стосунки. Після смерті мами нам дісталася 3-кімнатна квартира, яку свого часу бабуся подарувала мамі, а тепер хоче відібрати назад. Мама тоді не до кінця оформила квартиру на себе, і в мене таке питання: чи можна мені оформити тільки свою частину квартири, щоб я була впевнена, що мої діти не залишаться без житла.

Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення і повідомляється наступне.

Ці питання регулюються Цивільним кодексом України (далі – ЦК України).

Щодо дарування квартири

Так, за договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов'язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність.

Договір дарування нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.

Право власності обдаровуваного на дарунок виникає з моменту його прийняття.

З вимогами про розірвання договору дарування застосовується позовна давність в один рік.

Висновок

Оскільки квартира була подарована Вашій матері 16 років тому і у Вас є нотаріально завірений договір дарування на квартиру, Ваша бабуся ні за яких обставин не зможе відібрати квартиру, яка належала Вашій матері, на підставі того, що вона хоче повернути подароване.

Щодо прийняття спадщини

Згідно із загальними правилами спадкоємець подає нотаріусу заяву про прийняття спадщини протягом 6 місяців.

Однак оскільки Ви постійно проживали з матір'ю (спадкодавцем) на момент відкриття спадщини (смерті), подача нотаріусу заяви про прийняття спадщини не потрібна.

Відповідно до частини третьої статті 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.

Статтею 1270 ЦК України передбачено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Тобто можна вважати, що Ви вже прийняли спадщину.

Залишається тільки належним чином оформити права на успадковане майно у нотаріуса і зареєструвати в державних органах.

Однак варто зазначити, що Ви є не одноосібним спадкоємцем, оскільки маєте рідного брата і матір спадкодавця (бабусю).

У разі відсутності заповіту спадкодавця спадкування відбувається за законом. Згідно із законом існує 5 черг спадкоємців. Ви, Ваш рідний брат і Ваша бабуся є спадкоємцями першої черги.

У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Частки у спадщині кожного зі спадкоємців за законом є рівними.

Тому квартира буде ділитися в рівних частинах, по 33,33 % кожному спадкоємцеві першої черги (Вам, Вашому рідному брату і Вашій бабусі).

Також варто звернути увагу на таке.

Статтею 1296 ЦК України встановлено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Проте відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Однак якщо мова йде про нерухоме майно (квартира, земельна ділянка), спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах – до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцю після закінчення шести місяців з моменту відкриття спадщини.

Як тільки Ви отримаєте свідоцтво про право на спадщину, необхідно буде звернутися або в Державну реєстраційну службу України (далі – Держреєстратор) за місцем проживання, або до нотаріуса для перереєстрації нерухомого майна.

Нотаріус або Держреєстратор вносить відомості про нерухомість в електронний Державний реєстр прав на нерухоме майно – єдину державну інформаційну систему, що забезпечує обробку, зберігання і надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно.

Факт володіння нерухомістю підтверджується саме рішенням про реєстрацію права на нерухомість в Державному реєстрі. Право власності вважається зареєстрованим, якщо рішення опубліковано в Державному реєстрі, доступ до якого здійснюється через Кабінет електронних сервісів за адресою: https://kap.minjust.gov.ua.

Тому, за бажанням, власник нерухомості може отримати витяг з Державного реєстру речових прав – в паперовій або електронній формі. Ні підпису, ні печатки на них не буде, проте обидві ці форми мають однакову юридичну силу.

Висновок

Для захисту Ваших майнових прав на житло Вам необхідно в терміновому порядку звернутися до нотаріуса для отримання свідоцтва про право на спадщину та перереєстрації нерухомого майна.

Можливо, Вас зацікавлять такі консультації: