ПОТРІБНА ПОРАДА ЮРИСТА?

ЗАМОВТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ В BITLEX

Замовити консультацію

Доброго дня, юристи! Мені рідна тітка написала в сільраді заповіт на все своє майно, але мені здається, коли дійде до розподілу, той папірець буде мати маленьку частинку юридичної сили, і тут для мене стала очевидна недосконалість нашого законодавства і статті 535, на яку опирається заповіт. Оскільки перший у черзі на спільне майно є чоловік, а далі син чоловіка (спільних дітей вони не мали), прошу дати роз’яснення, як мені діяти далі, щоб успадкувати ще дідівську хату, землю і пай, які були набуті ще до укладання шлюбу (тобто тітці (сестрі мого батька) дісталися у спадок). Не хочеться тяганини потім по судах і ділити стареньку хатину навпіл чи сплачувати комусь гроші. Можна оформити купівлю-продаж чи дарчу на нерухомість без згоди чоловіка тітки, який може і не погодитися? Які є варіанти щодо майна, бо є ще худоба, 2 машини, одна майже нова і т. д. Не хочеться, щоб це все потім було пропите синком дяді, якого я бачив 2 рази 10-15 років тому.

Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення та повідомляється таке.

Порядок спадкування регулюється книгою шостою Цивільного кодексу України.

Згідно зі статтею 1251 Цивільного кодексу України, якщо у населеному пункті немає нотаріуса, заповіт, крім секретного, може бути посвідчений уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування. Отже, заповіт Вашої тітки може бути цілком легітимним, якщо складений та посвідчений правильно.

Якщо тітка склала заповіт на Вас та заповідала Вам все своє майно, Ви успадкуєте все її майно. Винятком може бути лише обов'язкова частка у спадщині.

Малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка).

Розмір обов'язкової частки у спадщині може бути зменшений судом з урахуванням відносин між цими спадкоємцями та спадкодавцем, а також інших обставин, які мають істотне значення.

До обов'язкової частки у спадщині зараховується вартість речей звичайної домашньої обстановки та вжитку, вартість заповідального відказу, встановленого на користь особи, яка має право на обов'язкову частку, а також вартість інших речей та майнових прав, які перейшли до неї як до спадкоємця.

Будь-які обмеження та обтяження, встановлені у заповіті для спадкоємця, який має право на обов'язкову частку у спадщині, дійсні лише щодо тієї частини спадщини, яка перевищує його обов'язкову частку.

Окремо зазначимо, що здійснювати будь-які правочини (купівля-продаж, дарування) стосовно майна інших людей без їх згоди суворо заборонено.

Підкреслимо, що син дядька (якщо він не був усиновлений тіткою) не має право на спадкування майна тітки в першій черзі як чоловік. Таким чином, оскільки Ваша тітка та дядько спільних дітей не мали, скоріш за все, Ви успадкуєте все майно тітки.

Можливо, Вас зацікавлять такі консультації: