ПОТРІБНА ПОРАДА ЮРИСТА?

ЗАМОВТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ В BITLEX

Замовити консультацію

Підкажіть, будь ласка, ділянку з будинком згідно з правом на спадщину за заповітом розділено в рівній частині між двома особами. Вони між собою родичі (дядько і племінниця). Племінниця вмирає в грудні 2016 року. Залишився син, який з нею не спілкувався через те, що вона весь час пила. Син народився 26.03.1999 і був на той момент прописаний в цьому ж будинку. Які дії необхідно наразі прийняти? І чи є наслідки того, якщо не подавати документів на право власності?

Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення та повідомляється таке.

Спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.

Малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка).

Розмір обов'язкової частки у спадщині може бути зменшений судом з урахуванням відносин між цими спадкоємцями та спадкодавцем, а також інших обставин, які мають істотне значення.

Отже, якщо племінниця мала 1/2 частки у спадщині і прийняла її, то її син буде успадковувати це майно.

Якщо племінниця не залишила заповіт, її син буде приймати спадщину за законом, як спадкоємець першої черги.

У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах – уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Якщо спадкоємець протягом строку у шість місяців не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.  

Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку у шість місяців, він не заявив про відмову від неї.

Отже, якщо син проживав з матір’ю на момент її смерті, зі спливом 6 місяців з моменту смерті спадкодавця він буде вважатись таким, що прийняв спадщину – майно, що належало його матері.

Якщо син не проживав з матір’ю на момент її смерті, йому потрібно було подати заяву до нотаріуса про прийняття спадщини протягом 6 місяців з моменту відкриття спадщини (смерті матері), якщо він цього не зробив протягом 6 місяців, він є таким, що не прийняв спадщину.

За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах – уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

У разі прийняття спадщини сином він зобов'язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах – до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Далі нотаріус або держреєстратор вносить зміни до Єдиного реєстру нерухомого майна щодо зміни власника на це нерухоме майно і тільки після цього спадкоємець вважається новим власником цього нерухомого майна.

Можливо, Вас зацікавлять такі консультації: