ПОТРІБНА ПОРАДА ЮРИСТА?

ЗАМОВТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ В BITLEX

Замовити консультацію

Доброго дня. Питання про оформлення спадщини. Є спадкоємець, дочка, інших спадкоємців немає і не буде. Спадщина на півквартири. Друга половина квартири і так належить дочці. Дочка прописана і проживає у квартирі померлого батька. Завтра закінчується 6-місячний термін подачі документів. З різних причин, пов'язаних зі здоров'ям, вона може не встигнути завтра подати всі необхідні документи й оформити права. Чи перейде половина квартири у власність держави? Чи можна їй після терміну в 6 місяців подати документи і оформити на себе спадщину? Також є 2 ділянки землі, що цілком належали померлому. Яка їхня доля, якщо дочка в 6-місячний строк не встигне подати документи?

Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення і повідомляється таке.

Згідно із загальними правилами спадкоємець подає нотаріусу заяву про прийняття спадщини протягом 6 місяців.

Однак, оскільки спадкоємиця постійно проживала з батьком (спадкодавцем) на момент відкриття спадщини, подача нотаріусу заяви про прийняття спадщини не потрібна.

Відповідно до частини третьої статті 1268 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України) спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від нього.

Статтею 1270 ЦК України передбачено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Тобто в цей момент дочка нічим не ризикує, бо вважається, що після закінчення 6 місяців спадок буде прийнято автоматично, і квартира жодним чином не перейде державі. Те ж саме стосується земельних ділянок, оскільки спадкоємець першої черги успадковує все майно спадкодавця.

Залишається тільки належним чином оформити права на успадковане майно у нотаріуса і зареєструвати в державних органах.

Після того, як дочка одужає, необхідно буде звернутися до нотаріуса.

Статтею 1296 ЦК України встановлено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Проте відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Однак якщо мова йде про нерухоме майно (квартира, земельна ділянка), спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах – до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцю після закінчення шести місяців з моменту відкриття спадщини.

Як тільки дочка отримає свідоцтво про право на спадщину, необхідно буде звернутися або в Державну реєстраційну службу України (далі – Держреєстратор) за місцем проживання або до нотаріуса для перереєстрації нерухомого майна на ім'я дочки.

Нотаріус або Держреєстратор вносить відомості про нерухомість в електронний Державний реєстр прав на нерухоме майно – єдину державну інформаційну систему, що забезпечує обробку, зберігання і надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно.

Факт володіння нерухомістю підтверджується саме рішенням про реєстрацію права на нерухомість в Державному реєстрі. Право власності вважається зареєстрованим, якщо рішення опубліковано в Державному реєстрі, доступ до якого здійснюється через Кабінет електронних сервісів за адресою: https://kap.minjust.gov.ua.

Тому за бажанням власник нерухомості може отримати витяг рішення з Державного реєстру речових прав.

Можливо, Вас зацікавлять такі консультації: