ПОТРІБНА ПОРАДА ЮРИСТА?

ЗАМОВТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ В BITLEX

Замовити консультацію

Дякую за можливість задати Вам питання. Підкажіть, як купити землю, яка приватизована, але господар помер більше 10 років тому і спадок ніхто не прийняв. Земля пустує.

Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення і повідомляється таке.

Купівля-продаж земельних ділянок може здійснюватися на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки. Це питання детально врегульовано § 1 глави 54 розділу III Цивільного кодексу України, де даються загальні поняття подібних угод. Так, статтею 657 Цивільного кодексу України встановлено, що укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки здійснюється в письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.

Виходячи зі специфіки Вашого питання, відзначимо, що оскільки господар приватизованої земельної ділянки помер, а в спадок ніхто не вступив має застосовуватися правило відумерлої спадщини.

У разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцезнаходженням земельної ділянки має подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.

Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.

Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

В описаному Вами випадку пройшло вже 10 років, тому є підстави вважати, що земельна ділянка знаходиться у власності територіальної громади.

Рекомендуємо звернутися до органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням земельної ділянки для з'ясування статусу земельної ділянки.

Також варто відзначити, що продаж земельних ділянок або прав на них на підставі цивільно-правових договорів регулюється главою 20 Земельного кодексу України.

Продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, що підлягають приватизації) та комунальної власності для потреб, визначених Земельним кодексом України, провадиться місцевими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень.

Відповідно до частини другої статті 128 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради або державний орган приватизації.

У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.

Можливо, Вас зацікавлять такі консультації: