ПОТРІБНА ПОРАДА ЮРИСТА?

ЗАМОВТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ В BITLEX

Замовити консультацію

Які документи потрібні для переоформлення земельного паю за заповітом від діда онукові?

Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення та повідомляється наступне.

Спадкування буває двох видів: за заповітом, за законом. Спадкоємцем за заповітом є особа, визначена у заповіті (у Вашому випадку – внук, який успадковує земельний пай діда).

Для того, щоб оформити право власності на земельний пай у порядку спадкування, спадкоємцю необхідно здійснити наступні дії:

1) подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Така заява подається особисто нотаріусу за місцем відкриття спадщини. Місцем відкриття спадщини вважається останнє місце проживання померлого. Якщо таке місце проживання невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини. Слід зазначити: якщо земельний пай знаходиться у сільській місцевості, то Ви можете скористатися положенням законодавства, відповідно до якого заяви про прийняття спадщини подаються спадкоємцем особисто посадовій особі органу місцевого самоврядування (наприклад, сільська рада) за місцем відкриття спадщини у письмовій формі, тим самим суттєво зекономивши. Цивільний кодекс України встановлює шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини. Такий строк обраховується з дня смерті спадкодавця. На практиці часто трапляються випадки, коли спадкоємці пропускають зазначений шестимісячний строк. У таких випадках цей строк може бути поновлений судом. У позовній заяві необхідно навести причини пропущення строку.

2) дізнайтесь, чи внесені відомості про земельний пай до Державного земельного кадастру, чи є у наявності документи, що підтверджують право власності померлого на землю. Цю інформацію можна отримати з Публічної земельної карти чи за зверненням до територіального управління Держгеокадастру.

3) окрім зазначеної заяви, нотаріусу або посадовій особі (секретарю) сільської ради подають:

а) сертифікат на право на земельну частку (пай) – якщо він втрачений, то Вам слід звернутися до місцевої державної адміністрації, яка видала такий сертифікат, з метою отримання його дубліката;

б) свідоцтво про смерть спадкодавця – отримане із сільської ради/відділу реєстрації актів цивільного стану;

в) паспорт спадкоємця та реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний код);

г) довідка органу місцевого самоврядування про останнє місце проживання померлого для підтвердження місця відкриття спадщини – отримати можна в місцевій (сільській, міській) раді;

д) заповіт діда;

е) виписка з членів колективного сільськогосподарського підприємства (щодо відповідного земельного паю) – за наявності.

У зв’язку з тим, що Вами не вказано, коли було набуто пай дідом, то можемо припустити, що відповідний земельний пай не є належно зареєстрований та оформлений. У такому разі, якщо наявні проблеми в питанні реєстрації та належного оформлення земельного паю, зазначимо, що Вам слід вчинити такі дії:

1) замовити у землевпорядної організації виготовлення технічної документації з відновлення меж землі. Виконавцем робіт у вибраній Вами землевпорядній організації може бути тільки особа, яка має сертифікат інженера-землевпорядника. Без наявності такого сертифікату у виконавця робіт технічна документація буде вважатись недійсною і державну реєстрацію земельної ділянки здійснено не буде. Це необхідне робити в тому випадку, коли не встановлено точних меж земельної ділянки.

2) Домовтесь з землевпорядною організацією про вартість, строки виконання робіт та укладіть відповідний договір. Зверніть увагу на те, щоб в договорі були вказані конкретні терміни виконання робіт. Строк виконання робіт, згідно з законодавством, не може перевищувати 6 місяців.

3) Землевпорядна організація має виконати геодезичні роботи і розробити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки у строки, встановлені договором. Межі земельної ділянки, при потребі, мають бути закріплені межовими знаками встановленого зразка. Земельний кодекс України встановлює обов’язковість погодження меж земельної ділянки із власниками та користувачами суміжних ділянок при проведенні кадастрових зйомок.

4) Вам слід ініціювати процедуру державної реєстрації землі у Державному земельному кадастрі та у результаті – отримати Витяг із Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

Також зазначимо, що в силу п. п. 174.2.1 Податкового кодексу України об’єкти спадщини, що успадковується членами сім’ї спадкодавця другого ступеня споріднення, оподатковуються за нульовою ставкою.

Якщо у Вас виникне необхідність уточнень щодо даного питання або виникнуть будь-якій інші питання – звертайтесь, наші юристи Вам із радістю допоможуть.

Можливо, Вас зацікавлять такі консультації: