ПОТРІБНА ПОРАДА ЮРИСТА?

ЗАМОВТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ В BITLEX

Замовити консультацію

Чи можна виписати людину без суду, якщо вона не проживає в будинку з 1976 року? Чи можна прописатися в будинку, якщо він оформлений на покійного діда? Як переоформити частину будинку на себе без інших спадкоємців?

Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення та повідомляється таке.

ЩОДО СПАДКУВАННЯ

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. За законом спадкування здійснюється в порядку черговості.

Так, до першої черги спадкоємців відносяться той з подружжя, який пережив спадкодавця, діти спадкодавця, батьки спадкодавця.

Відповідно до частини третьої статті 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Факт спільного проживання необхідно довести (доказом може бути прописка, або довідка з ЖЕКу). Йти до нотаріуса в термін, встановлений для прийняття спадщини (шість місяців з моменту смерті), спадкоємцю в цьому випадку не потрібно. Не роблячи ніяких дій з прийняття спадщини, він є таким, що прийняв спадщину «за замовчуванням».

Таким чином, виходячи з інформації, яку Ви надали в телефонному режимі, дружина та діти спадкодавця прийняли спадщину за замовчуванням.

 

ЩОДО ОФОРМЛЕННЯ СПАДКОВОГО МАЙНА

Для того щоб оформити спадкове майно, дружині спадкодавця та його дітям потрібно звернутись до нотаріуса. При собі необхідно мати:

1) свідоцтво про смерть спадкодавця;

2) свідоцтво про шлюб спадкодавця та дружини;

3) свідоцтва про народження дітей;

4) документи на житло;

5) довідку про проживання з ЖЕКу;

6) домову книгу;

7) паспорт та ідентифікаційний код спадкоємців.

Для того щоб оформити спадщину, Вам необхідно звернутися до нотаріуса за місцезнаходженням майна з заявою про оформлення спадкових прав. Першочергово необхідно звернутись до нотаріуса для уточнення списку документів, що будуть необхідні для отримання Свідоцтва про право на спадщину (на випадок, якщо знадобляться ще якісь додаткові документи, окрім зазначених вище). Нотаріус повинен надати Вам повний список необхідних документів.

Далі (після того як отримаєте Свідоцтво про право на спадщину) Вам необхідно буде  зареєструвати своє право на володіння нерухомим майном у Держреєстрі. Це також робить нотаріус (зазвичай він це робить одночасно з оформленням Свідоцтва про право на спадщину). З моменту державної реєстрації цього майна у спадкоємця безпосередньо виникає право власності.

Після цих дій спадкоємець (або кожен з спадкоємців) отримує на руки правовстановлюючий документ, в якому підтверджується його право на володіння майном (при наявності декількох спадкоємців в документі вказують частку кожного). З цього моменту спадкоємець стане повноправним власником (співвласником) будинку.

Обов’язково! При зверненні до нотаріуса уточніть останньому, що спадщину Ви прийняли на підставі частини третьої статті 1268 Цивільного кодексу України, позаяк фактично вступили у володіння майном спадкодавця (бажано навести цитування статті).

Якщо діти спадкодавця не бажають оформляти спадщину, вони можуть написати заяву про відмову від спадщини на користь своєї матері.

Якщо ж і заяву на відмову вони не бажають надавати, то рекомендуємо звернутись до нотаріуса з проханням оформити спадкове майно з виділенням частки.

 

ЩОДО ПРОПИСКИ

Прописати Вас можна лише зі згоди власника майна. З юридичного боку власником майна залишається спадкодавець (померлий). Поки спадкоємці або один із них не переоформлять на себе всю спадщину або її частину, Вас не зможуть прописати в цьому будинку.

 

ЩОДО ЗНЯТТЯ З РЕЄСТРАЦІЇ

Відповідно до частини другої статті 405 Цивільного кодексу України член сім'ї власника житла втрачає право на користування цим житлом у разі відсутності члена сім'ї без поважних причин понад один рік, якщо інше не встановлено домовленістю між ним і власником житла або законом.При цьому стаття 72 Житлового кодексу УРСР передбачає, що визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням внаслідок відсутності цієї особи понад встановлені строки, провадиться в судовому порядку.

Отже, для того щоб виписати особу, Вам необхідно звертатись до суду. Звертатись до суду необхідно з професійно складеною позовною заявою, а також доказами про відсутність особи за місцем реєстрації більше встановленого строку. Таким доказами можуть бути:

а) пояснення свідків;

б) акти про відсутність члена сім’ї (для багатоквартирних будинків – складаються працівниками ЖЕКу чи ОСББ, для приватного сектору в містах – квартальними комітетами, для сільської місцевості – працівниками сільських чи селищних рад).

в) особисте листування (із якого вбачається, що особа дійсно мала намір змінити місце проживання);

г) інші письмові документи, зокрема:

матеріали перевірок органів державної влади та місцевого самоврядування (із яких вбачається, що особа відсутня за місцем проживання);

довідки відділення поштового зв’язку (про те, що особа не отримувала поштові відправлення, які надходили на її ім’я).

 

ЩОДО ВИЗНАННЯ ОСОБИ БЕЗВІСНО ВІДСУТНЬОЮ

Ви зазначали, що особа пропала безвісти. Для того щоб виселити таку особу, швидшим варіантом буде, якщо Ви спочатку визнаєте таку особу безвісно відсутньою.

Відповідно до статті 246 Цивільного процесуального кодексу України заява про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою подається до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, або за місцезнаходженням її майна.

У заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою; обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку. Як доказ Ви зможете надати копії заяв до міліції.

Якщо особу визнають безвісно відсутньою, то після набрання рішенням суду законної сили Ви зможете звернутись із заявою про зняття такої особи з реєстрації.

 

ОТЖЕ

Перше, що необхідно зробити, – оформити спадщину та переоформити документи на спадкове майно на спадкоємця чи спадкоємців.

Прописати особу можна лише зі згоди власника житла. Тобто це неможливо, поки не будуть переоформлені документи на спадкоємця чи спадкоємців.

У вашій ситуації є два варіанти зняття особи з реєстрації: а) визнання, її такою, що втратила право на користування житловим приміщенням; б) визнання особи безвісно відсутньою. Обидва варіанти реалізуються у судовому порядку. Реалізуються за заявою власника житла. Тобто це також неможливо, поки не будуть переоформлені документи на спадкоємця чи спадкоємців.

Можливо, Вас зацікавлять такі консультації: