ПОТРІБНА ПОРАДА ЮРИСТА?

ЗАМОВТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ В BITLEX

Замовити консультацію

Добрий день, підкажіть, будь ласка, ось моя мати, була одружена, у них з'явилася я, коли мені було років 6, вони розлучилися, батько аліменти не виплачував, і наскільки я знаю, в суд вона не зверталася, зараз мені вже 24 роки, у мене є шанси претендувати на щось, якщо він живе з іншою жінкою і з дитиною, але це не його дитина?

Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення і повідомляється таке.

Виходячи з Вашого питання, можна зробити висновок, що Вас цікавить спадкування. Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Про спадкування за заповітом. Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, які визначені Цивільним кодексом в п'яти чергах.

Малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатні вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них при спадкуванні за законом (обов'язкова частка).

Частина спадщини, що не охоплена заповітом, спадкується спадкоємцями за законом на загальних підставах. До числа цих спадкоємців входять також спадкоємці за законом, яким інша частина спадщини була передана за заповітом.

Про спадкування за законом. Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім певних винятків.

В першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки. У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері. Коло спадкоємців 3, 4 і 5 черги розкривати немає необхідності, оскільки, виходячи зі змісту Вашого питання, спадкоємцями є особи з першої черги.

Спадкоємці за усною угодою між собою, якщо це стосується рухомого майна, можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них. Спадкоємці за письмовою угодою між собою, посвідченою нотаріусом, якщо це стосується нерухомого майна або транспортних засобів, можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них.

Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом шести місяців він не заявив про відмову від нього.

Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Про розміри часток. Частки кожного спадкоємця у спадщині є рівними, якщо спадкодавець у заповіті сам не розподілив спадщину між ними. Кожен із спадкоємців має право на виділ його частки в натурі. Спадкоємці, які протягом не менше одного року до часу відкриття спадщини проживали разом із спадкодавцем однією сім'єю, мають переважне право перед іншими спадкоємцями на виділ їм у натурі предметів звичайної домашньої обстановки та вжитку в розмірі частки у спадщині, яка їм належить.

Спадкоємці, які разом із спадкодавцем були співвласниками майна, мають переважне право перед іншими спадкоємцями на виділ їм у натурі цього майна в межах їхньої частки у спадщині, якщо це не порушує інтересів інших спадкоємців, що мають істотне значення.

Спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається на ім'я кожного з них із зазначенням імені та частки у спадщині інших спадкоємців.

Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини.

Виходячи з перерахованого вище, можна зробити такі висновки.

У разі відсутності заповіту з чітко визначеними спадкоємцями вступати в спадщину будете Ви (як дитина спадкодавця) і дружина, а все майно буде ділитися порівну. Варто враховувати, що дружина буде вступати в спадок автоматично, так як проживала з ним останнім часом, а Вам необхідно буде подати заяву до нотаріуса протягом 6-ти місяців. Але це застосовується в тому випадку, якщо Ваш батько офіційного зареєстрував шлюб з новою дружиною.

Якщо вони жили в цивільному шлюбі, при поділі спадщини цивільна дружина вступає в четверту чергу на право спадщини і за умови більше п'яти років спільного проживання (ст. 1264 ЦК України). В такому випадку спадкоємицею будете Ви (знову ж таки за умови відсутності заповіту).

Можливо, Вас зацікавлять такі консультації: