ПОТРІБНА ПОРАДА ЮРИСТА?

ЗАМОВТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ В BITLEX

Замовити консультацію

Ми діти-сироти. Бабуся взяла опіку над нами. З самого дитинства ми проживали в приватному будинку. Питання на рахунок спадщини. Моєму дядькові належить 1/4 частини, а друга частина повинна бути наша з братом. Але мій дядько каже, що бабуся на свою 1/4 частини написала заповіт на його дружину. І тепер вони повноправні власники будинку, кажуть ми ніхто, виганяють нас. Чи можемо ми в суді оскаржити заповіт і вступити в наш спадок, який нам належить за законом? Бабуся наша випивала.

Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення та повідомляється таке.

Відповідно до статей 1268 - 1272 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.

Малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка).

Розмір обов'язкової частки у спадщині може бути зменшений судом з урахуванням відносин між цими спадкоємцями та спадкодавцем, а також інших обставин, які мають істотне значення.

До обов'язкової частки у спадщині зараховується вартість речей звичайної домашньої обстановки та вжитку, вартість заповідального відказу, встановленого на користь особи, яка має право на обов'язкову частку, а також вартість інших речей та майнових прав, які перейшли до неї як до спадкоємця.

Будь-які обмеження та обтяження, встановлені у заповіті для спадкоємця, який має право на обов'язкову частку у спадщині, дійсні лише щодо тієї частини спадщини, яка перевищує його обов'язкову частку.

Заповіт, складений особою, яка не мала на це права, а також заповіт, складений з порушенням вимог щодо його форми та посвідчення, є нікчемним.

За позовом заінтересованої особи суд визнає заповіт недійсним, якщо буде встановлено, що волевиявлення заповідача не було вільним і не відповідало його волі.

Недійсність окремого розпорядження, що міститься у заповіті, не має наслідком недійсності іншої його частини.

У разі недійсності заповіту спадкоємець, який за цим заповітом був позбавлений права на спадкування, одержує право на спадкування за законом на загальних підставах.

Звичайно Ви можете подати позовну заяву до суду та вимагати визнати заповіт недійсним, проте, як свідчить судова практика, це надзвичайно складна справа, тому шанси виграти у суді таку справу невеликі. У будь-якому випадку Ви маєте право на обов’язкову частку.

Можливо, Вас зацікавлять такі консультації: