ПОТРІБНА ПОРАДА ЮРИСТА?

ЗАМОВТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ В BITLEX

Замовити консультацію

Доброго дня! У нас є квартира, яка приватизована на двох – на бабусю та батька. Вони померли. Бабуся свої півквартири лишила на 4 внуків, і на мене у тому числі, а друга половина лишилася у спадок від батька мені. Як мені чинити, якщо решта спадкоємців відмовляються продавати її до тих пір, поки я не сплачу їм по 5000 доларів? Ця сума не є навіть ціною квартири!

Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення та повідомляється таке.

Після того, як Ви прийняли спадок у вигляді квартири, 50 % квартири перейшли до Вас від батька, інші 50 % були розподілені на частки між чотирма онуками бабусі (у тому числі Вами), таким чином, кожному онуку зі спадку бабусі належить по 12,5 % квартири. Вам належить 62,5 % квартири.

Оскільки на цей час Ваші родичі прийняли спадщину, зазначені частки у квартирі є їх власністю, якою вони можуть розпоряджатися на власний розсуд (продати, подарувати тощо).

Це питання регулюється цивільним законодавством.

Власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю (стаття 356 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України)).

Співвласник має право самостійно розпорядитися своєю часткою у праві спільної часткової власності (стаття 361 ЦК України).

Відповідно до статті 362 ЦК України у разі продажу частки у праві спільної часткової власності співвласник має переважне право перед іншими особами на її купівлю за ціною, оголошеною для продажу, та на інших рівних умовах, крім випадку продажу з публічних торгів.

Продавець частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний письмово повідомити інших співвласників про намір продати свою частку, вказавши ціну та інші умови, на яких він її продає.

Якщо інші співвласники відмовилися від здійснення переважного права купівлі чи не здійснять цього права щодо нерухомого майна протягом одного місяця, а щодо рухомого майна – протягом десяти днів від дня отримання ними повідомлення, продавець має право продати свою частку іншій особі.

Якщо бажання придбати частку у праві спільної часткової власності виявили кілька співвласників, продавець має право вибору покупця.

У разі продажу частки у праві спільної часткової власності з порушенням переважного права купівлі співвласник може пред'явити до суду позов про переведення на нього прав та обов'язків покупця. Одночасно позивач зобов'язаний внести на депозитний рахунок суду грошову суму, яку за договором повинен сплатити покупець.

До таких вимог застосовується позовна давність в один рік.

Передача співвласником свого переважного права купівлі частки у праві спільної часткової власності іншій особі не допускається.

Отже, у Вас як у співвласника квартири є переважне право на купівлю часток Ваших родичів у спільному частковому майні.

Встановлювати ціну за частку у спільному частковому майні це право власника, тому Ви можете погодитися або ні. Якщо Ви відмовитесь від купівлі часток Ваших родичів, вони мають право продати свої частки іншим особам.

Можливо, Вас зацікавлять такі консультації: