ПОТРІБНА ПОРАДА ЮРИСТА?

ЗАМОВТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ В BITLEX

Замовити консультацію

Добридень! Вчора була у нотаріуса, вона все мені твердить, що я не можу вступити у спадок після смерті чоловіка, оскільки вже минув термін (4 роки), сьогодні знову записалася до них на прийом. Скажіть, будь ласка, я за законом можу отримати спадщину через 4 роки чи мені все-таки треба подавати в суд? Мені ще сказали, що від сина було написано заяву в 2012 році на прийняття спадщини, але він її не прийняв. Що мені треба робити в цій ситуації?

Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення та повідомляється таке.

Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Оскільки Ви проживали разом зі спадкодавцем, вважається, що Ви прийняли спадщину після спливу 6 місяців від дня відкриття спадщини (частина третя статті 1268 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України)).

Спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах – до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно (частина перша статті 1297 ЦК України).

Після отримання свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно Вам необхідно звернутися або в Державну реєстраційну службу України (далі – Держреєстратор) за місцем проживання, або до нотаріуса для перереєстрації нерухомого майна на Ваше ім'я.

Нотаріус або Держреєстратор вносить відомості про нерухомість в електронний Державний реєстр прав на нерухоме майно – єдину державну інформаційну систему, що забезпечує обробку, зберігання і надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно.

Факт володіння нерухомістю підтверджується саме рішенням про реєстрацію права на нерухомість у Державному реєстрі. Право власності вважається зареєстрованим, якщо рішення опубліковано в Державному реєстрі, доступ до якого здійснюється через Кабінет електронних сервісів за адресою: https://kap.minjust.gov.ua.

Далі Ви стаєте повноправним власником своєї частини квартири. Своїм майном Ви можете розпоряджатись на власний розсуд (продати, подарувати, заповісти тощо).

Але якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців.

З наданої Вами інформації вбачається, що, оскільки Ви та син Вашого чоловіка спадкоємці першої черги, ви успадковуєте майно спадкодавця порівну. Враховуючи, що Вам вже належить 50 % квартири, після прийняття спадщини Вам буде належати 75 % квартири, а сину Вашого чоловіка 25 %.

Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Для підтвердження спільного проживання зі спадкодавцем Вам потрібно надати нотаріусу один з таких документів: паспорт з відміткою про реєстрацію місця проживання разом зі спадкодавцем або довідку житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що Ви на день смерті спадкодавця проживали разом із цим спадкодавцем.

Висновок

Вам потрібно подати нотаріусу заяву про видачу Вам свідоцтва про право на спадщину (у тому числі на нерухоме майно) та надати доказ спільного проживання.

Детально ознайомитися з наведеною інформацією Ви можете у книзі шостій Цивільного кодексу України за посиланням:

http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/435-15/print1443083867573310.

Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України:

http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z0282-12/print1442846928602074.

Можливо, Вас зацікавлять такі консультації: