ПОТРІБНА ПОРАДА ЮРИСТА?

ЗАМОВТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ В BITLEX

Замовити консультацію

Доброго дня! Коротко розкажу свою історію і буду вдячна, якщо Ви зможете мені допомогти. Отже, у 1984 році помер мій батько, 1/4 його часки у квартирі перейшла в спадок моєму братові. Декілька років тому померла мама, мені залишила у спадок 3/4 частки квартири. Я хотіла домовитись з братом про те, щоб укласти з ним якийсь договір, щоб надалі змогти продати майно. Брат на контакти не йде вже дуже давно (причин не знаю), нотаріус відправляла йому запит для явки у нотаріальну контору для вирішення питання, брат проігнорував, декілька разів особисто хотіла з ним поговорити і приїжджала до нього в гості, мені ніхто дверей не відкрив. Підкажіть, будь-ласка, як цю ситуацію вирішити? Які повинні бути мої покрокові дії для досягнення успіху? Я щиро надіюся на вашу допомогу.

Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення та повідомляється таке.

Зазначене питання регулюється нормами цивільного законодавства України, а саме книгою шостою Цивільного кодексу України (спадкове право).

Так, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах – до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Перш за все Вам необхідно звернутися або в Державну реєстраційну службу України (далі – Держреєстратор) за місцем проживання або до нотаріуса для перереєстрації нерухомого майна на Ваше ім'я.

Нотаріус або Держреєстратор вносить відомості про нерухомість в електронний Державний реєстр прав на нерухоме майно – єдину державну інформаційну систему, що забезпечує обробку, зберігання і надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно.

Факт володіння нерухомістю підтверджується саме рішенням про реєстрацію права на нерухомість у Державному реєстрі. Право власності вважається зареєстрованим, якщо рішення опубліковано в Державному реєстрі, доступ до якого здійснюється через Кабінет електронних сервісів за адресою: https://kap.minjust.gov.ua.

Тому за бажанням власник нерухомості може отримати роздруківку рішення з Державного реєстру речових прав – в паперовій або електронній формі. Ні підпису, ні печатки на них не буде, проте обидві ці форми мають однакову юридичну силу.

Далі Ви стаєте повноправним власником 3/4 квартири. Своїм майном Ви можете розпоряджатись на власний розсуд (продати, подарувати, заповісти тощо), проте, оскільки співвласником квартири є Ваш брат, необхідно дотримуватись певної процедури.

Відповідно до цивільного законодавства України власність двох або більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю.

Співвласник має право самостійно розпорядитися своєю часткою у праві спільної часткової власності.

При продажу частки у праві спільної часткової власності співвласник має переважне право перед іншими особами на її купівлю за ціною, оголошеною для продажу, та на інших рівних умовах, крім випадку продажу з публічних торгів.

Продавець частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний письмово повідомити інших співвласників про намір продати свою частку, вказавши ціну та інші умови, на яких він її продає.

Якщо інші співвласники відмовилися від здійснення переважного права купівлі чи не здійснять цього права щодо нерухомого майна протягом одного місяця, а щодо рухомого майна – протягом десяти днів з дня отримання ними повідомлення, продавець має право продати свою частку іншій особі.

У разі продажу частки у праві спільної часткової власності з порушенням переважного права купівлі співвласник може пред'явити до суду позов про переведення на нього прав і обов'язків покупця. Одночасно позивач зобов'язаний внести на депозитний рахунок суду грошову суму, яку за договором повинен сплатити покупець.

До таких вимог застосовується позовна давність в один рік.

Таким чином, Ви бачите, Вам необхідно спочатку запропонувати викупити Вашу частку у квартирі Вашому брату. Якщо він не надасть згоди протягом місяця, Ви можете продати свою частку будь-кому.

Також Ви можете домовитись з Вашим братом про викуп його частки, тоді Ви зможете продати квартиру як єдине ціле, але це можливо лише на договірних засадах, будь-який примус виключений. В іншому випадку купівля-продаж нерухомого майна здійснюється на загальних підставах (обов'язкова письмова форма та нотаріальне завірення договору купівлі-продажу).

Можливо, Вас зацікавлять такі консультації: