ПОТРІБНА ПОРАДА ЮРИСТА?

ЗАМОВТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ В BITLEX

Замовити консультацію

Відкрито спадкову справу вже рік тому. Спадщина - 1-кімнатна квартира. Пакет втрачених правовстановлюючих документів я відновила, зібрала, але в спадщину не вступаю, таким чином, затримую вступ іншого спадкоємця в права. Він злиться, бо хоче продати свою частину. Чи може він подати до суду (на мене або на визнання своїх прав, або на відшкодування комуналки) і з яким позовом?

Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення та повідомляється таке.

Відповідно до статей 1268 - 1272 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Якщо спадкоємець протягом шести місяців не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Як було Вами зазначено, нотаріусом було заведено спадкову справу. Спадкова справа заводиться нотаріусом за місцем відкриття спадщини на підставі поданої (або такої, що надійшла поштою) першою заяви (повідомлення, телеграми) про прийняття спадщини. Тобто спадкова справа була зведена в день подання заяви про прийняття спадщини. Відповідно до законодавства спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Таким чином, якщо Вами та другим спадкоємцем було подано таку заяву протягом строку в 6 місяців від моменту відкриття спадщини (смерть спадкодавця), то день подання такої заяви є днем прийняття спадщини. При цьому, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом 6 місяців він не заявив про відмову від неї.

Слід зазначити, що нотаріусом було надано Вам строк для того, аби зібрати всі правовстановлюючі документи. Виходячи з положень законодавства, оформлення спадщини ніяким строком не обмежене. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину. Спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов’язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Відповідно до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України строк, на який відкладається вчинення нотаріальної дії в разі необхідності витребування додаткових відомостей або документів від фізичних та юридичних осіб або направлення документів на експертизу, не може перевищувати одного місяця.

Таким чином, існує реальна небезпека того, що з огляду на те, що минув строк в 1 рік, виникнуть проблеми із отриманням свідоцтва про право на спадщину. На практиці такі ситуації вирішуються по-різному, також багато що залежить від поведінки другого спадкоємця.

Щодо можливості звернення спадкоємця до суду слід зазначити таке. По-перше, майно (квартира), яка буде успадкована, належить Вам у частці, яка вже визначена. Частка другого спадкодавця також визначена. З огляду на це, житлово-комунальні послуги повинні бути сплачені відповідно до таких часток. В той же час другий спадкоємець може звернутися до суду із вимогою про стягнення з Вас суми таких коштів тільки  у випадку набуття права власності на таку квартиру. Тобто це можливо після отримання свідоцтва від нотаріуса.

Щодо визнання права власності слід зазначити: другий спадкоємець може претендувати тільки на ту частку, яка йому належить. Відповідно спадкоємець не може подати позов про визнання права власності на всю квартиру.

Крім того, у випадку відчуження спадкоємець повинен повідомити другого зі спадкоємців про намір такого відчуження, оскільки в нього існує переважне право купівлі частки у такому майні.

Для більш детальної відповіді на Ваше питання пропонуємо викласти всі деталі ситуації. Наша компанія готова допомогти Вам шляхом надання детальних консультацій щодо подальших дій або представництва Ваших інтересів у суді.

Можливо, Вас зацікавлять такі консультації: