ПОТРІБНА ПОРАДА ЮРИСТА?

ЗАМОВТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ В BITLEX

Замовити консультацію

Добрий день, підкажіть, будь ласка: якщо спадкову справу було відкрито в 2014 році за заповітом нерухомого майна по другому ступеню споріднення, чи можу я зараз вступити в спадок без сплати податку 5%?

Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення та повідомляється таке.

Відповідно до статей 1268 - 1272 Цивільного кодексу України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Як Вами зазначено, було заведено спадкову справу у 2014 році. Спадкова справа заводиться нотаріусом за місцем відкриття спадщини на підставі поданої (або такої, що надійшла поштою) першою заяви (повідомлення, телеграми) про прийняття спадщини. Тобто спадкова справа була заведена в день подання заяви про прийняття спадщини. Відповідно до законодавства спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Таким чином, якщо спадкоємцем було подано таку заяву протягом строку в 6 місяців від моменту відкриття спадщини (смерть спадкодавця), то день подання такої заяви є днем прийняття спадщини. При цьому,  спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом 6 місяців він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до положень Податкового кодексу України об’єкти спадщини оподатковуються за декількома ставками (0, 5, 18 відсотків). За нульовою ставкою оподатковуються об’єкти спадщини, що успадковуються членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення. Таким чином, оскільки Ви належите до 2 ступеня споріднення, то за законом можете розраховувати на застосування ставки в розмірі 0 відсотків. Відповідні зміни вступили в силу 23 лютого 2017 року, застосовуються до доходів, отриманих починаючи з 1 січня 2017 року платником податків у вигляді спадщини. Це зумовлено тим, що фактично перехід права власності на успадковане майно відбуватиметься у цьому році (коли відповідні відомості про право власності на нерухоме майно будуть вноситись до Реєстру), а тому декларувати це необхідно буде саме як дохід, одержаний у 2017 році. Ви подаватимете декларацію, відповідно, у 2018 році.

Проте зазначимо, що оскільки з моменту заведення спадкової справи до моменту вступу в спадщину (про що Вами було зазначено) минуло достатньо багато часу, то існує потреба більш детального вивчення даної ситуації щодо можливих небезпек в контексті визначених законодавством строків вступу спадкоємців у спадщину, прийняття спадщини тощо. Тому рекомендуємо Вам більш докладно описати Вашу ситуацію для отримання детальних рекомендацій, щоб Ви могли юридично грамотно вирішити це питання.

Можливо, Вас зацікавлять такі консультації: