ПОТРІБНА ПОРАДА ЮРИСТА?

ЗАМОВТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ В BITLEX

Замовити консультацію

У моїх батьків 3-кімнатна приватизована квартира. У приватизації брали участь: мати, батько, брат, брата син. В разі смерті батьків яка частина може належати мені? Я в приватизації не брав участь і на даний момент живу окремо. Моя мати хоче переписати свою частину на мене. Чи має вона погоджувати з рештою родичів? Які документи треба?

Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення та повідомляється таке.

Приватизація квартири відбувалася за участю 4 людей (мати, батько, брат, син брата). Це означає, що квартира перебуває на праві спільної часткової власності у цих осіб, кожна з яких володіє, користується та розпоряджається свою часткою у праві спільної часткової власності.

У випадку смерті обох батьків Ви станете спадкоємцем їх часток, якщо інше вони не передбачать у заповіті. В разі смерті одного з батьків за ст. 1261 ЦК України спадщина (частка у квартирі) перейде від спадкодавця до Вас, Вашого брата (якщо нема інших дітей) та вдови (вдівця) в рівних частках. Проте інші спадкоємці можуть протягом 6 місяців від дня відкриття спадщини відмовитись від спадщини на Вашу користь.

Участь (чи неучасть) у приватизації на спадкування такого майна не впливає. Так само на це не впливає і проживання окремо.

Щодо відчуження на Вашу користь частки Вашою матір’ю слід зазначити таке. Така дія буде вважатися розпорядженням співвласником часткою у праві спільної часткової власності. Відповідно до ст. 361 ЦК України співвласник має право самостійно розпорядитися своєю часткою у праві спільної часткової власності. Статтею 362 ЦК України визначено ряд вимог, які ставляться до продажу частки співвласником. У разі продажу частки у праві спільної часткової власності співвласник має переважне право перед іншими особами на її купівлю за ціною, оголошеною для продажу, та на інших рівних умовах, крім випадку продажу з публічних торгів. Продавець частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний письмово повідомити інших співвласників про намір продати свою частку, вказавши ціну та інші умови, на яких він її продає. Якщо інші співвласники відмовилися від здійснення переважного права купівлі чи не здійснять цього права щодо нерухомого майна протягом одного місяця, а щодо рухомого майна - протягом десяти днів від дня отримання ними повідомлення, продавець має право продати свою частку іншій особі. Якщо бажання придбати частку у праві спільної часткової власності виявили кілька співвласників, продавець має право вибору покупця. У разі продажу частки у праві спільної часткової власності з порушенням переважного права купівлі співвласник може пред'явити до суду позов про переведення на нього прав та обов'язків покупця.

Проте такі вимоги не поширюються на інші способи відчуження частки, зокрема, на дарування, міну, довічне утримання тощо. З огляду на це, Ваша мати може укласти з Вами договір дарування частки у праві спільної часткової власності, для якого необхідно мати отримане після приватизації свідоцтво про право власності на квартиру (де буде вказано, що Ваша мати має частку на праві власності). Такий договір слід нотаріально посвідчити та провести державну реєстрацію права власності на таку частку за Вами.

Зазначимо: якщо дана квартира перебуває сьогодні на праві спільної сумісної власності, то будуть діяти дещо інші положення законодавства. Так, для відчуження частки на Вашу користь матір’ю необхідно виділити частку у праві спільної сумісної власності, що встановлено у ст. 370, 364 ЦК України. В силу ст. 369 ЦК України розпоряджання майном, що є у спільній сумісній власності, здійснюється за згодою всіх співвласників, якщо інше не встановлено законом. У разі виділу частки із майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки кожного із співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними, законом або рішенням суду. Такий виділ частки у праві спільної сумісної власності слід проводити при відчуженні частки; для спадкування це не потрібно (до Вас перейде та сама частка, що була у спадкодавця на момент відкриття спадщини – смерті).

Скоріш за все, квартира перебуває на праві спільної часткової власності, однак для того, щоб відповісти на це запитання конкретно (чи не перебуває на праві спільної сумісної власності), слід глянути на запис у свідоцтві про право власності (якщо часткова власність – визначено частки співвласників).

Таким чином, Ви можете успадкувати частку за заповітом батьків (одного з батьків) або за законом (разом із іншим із батьків, братом). Також Ваша мати (батько) може відчужити на Вашу користь частку, наприклад, шляхом укладення договору дарування. Наші юристи готові скласти для Вас такий договір.

Можливо, Вас зацікавлять такі консультації: