Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення та повідомляється наступне.
В Україні діяльність колекторів не врегульовано жодним спеціальними законодавчим актом. Разом з тим, вона прямо не заборонена законом.
Колекторська діяльність не підлягає ліцензуванню відповідно до Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності».
Стягнення простроченої заборгованості вимагає значних зусиль, великої кількості персоналу, часу і коштів, а тому нерідко банки укладають факторингові та інші договори з колекторськими компаніями.
Їх діяльність можна пояснити в ланцюзі «Кредитор (банк) -> колектор -> боржник». Такі суб'єкти підприємницької діяльності займаються стягненням простроченої кредиторської заборгованості. Стадія повернення простроченої заборгованості передбачає довгу процедуру дзвінків, після - особисті зустрічі, далі вже в судовому порядку. Банк може передати інформацію про Вас колекторам, які представлятимуть їх на всіх стадіях стягнення, або перепродати право вимоги. Найчастіше вони використовують психологічні методи тиску.
Якщо будуть телефонувати колектори і вимагати сплатити на їх рахунки (не банку), попросіть у них інформацію відносно передання права вимоги за Вашим кредитом і вимагайте надати відповідну документацію (наприклад, договір факторингу або цесії), щоб переконатися в законності переходу права вимоги до нового кредитору. Переуступка права вимоги повинна здійснюватися в такій самій формі, що й кредитний договір (в письмовій формі, а якщо кредитний договір був нотаріально посвідчений, то і передання права вимоги (продаж кредиту) має бути здійснено в нотаріальній формі). Якщо вони не мають такого підтвердження, Ви НЕ зобов'язані їм платити.
ВИСНОВОК:
Ви можете в судовому порядку захистити свої права, проте необхідно в кожному індивідуальному випадку збирати документи і вивчати їх.
Додатковим методом може бути звернення до правоохоронних органів із заявою про вимагання, про що Ви можете вказати особі, яка Вам телефонує.
Звертаємо Вашу увагу, що примусове стягнення грошових коштів можливо тільки на підставі судового рішення і здійснюється тільки державною виконавчою службою.
Перше, що Ви повинні знати: не завжди сума, яку з Вас стягують, відповідає реальному боргу. Найчастіше вона буває завищена за рахунок необґрунтованих штрафів, пені, неправильного розрахунку (наприклад, відсотки розраховуються не по тілу кредиту, а разом зі штрафними санкціями). До того ж, передбачена позовна давність до штрафів у вигляді 1 року (а у вимогах штрафи можуть бути нараховані за кілька років).
Тому ні в якому разі не можна йти на догоду колекторам. Зверніться до юристів, які зможуть в кожному індивідуальному випадку розробити Вам механізм захисту.
Можливо, Вас зацікавлять такі консультації: