Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення та повідомляється таке.
Цивільно-правовим договором є домовленість двох або більше сторін, яка спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків між ними.
Договір є найбільш оптимальним способом врегулювання відносин між особами, оскільки вони можуть самостійно домовитися про всі зобов’язання, виписати всі особливості дій, які будуть вчинятися ними тощо.
Договір вважається укладеним тільки тоді, коли сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів цього виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї зі сторін має бути досягнуто згоди.
Для різних договорів (залежно від їх виду) законодавством передбачені певні особливі вимоги щодо їх належного оформлення.
Лише у письмовій формі потрібно укладати:
1) договори між юридичними особами;
2) договори між фізичною та юридичною особою. Однак правочини, які повністю виконуються сторонами у момент їх вчинення, можуть вчинятися усно (це положення не поширюється на правочини, які підлягають нотаріальному посвідченню та (або) державній реєстрації, а також правочини для яких недодержання письмової форми має наслідком їх недійсність).
3) договори фізичних осіб між собою на суму, що перевищує у 20 і більше разів розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (на сьогодні це 340 гривень);
4) інші договори, щодо яких законом встановлена письмова форма.
Договір, укладений у письмовій формі, підлягає нотаріальному посвідченню лише у випадках, встановлених законом або домовленістю сторін. Тобто, укладаючи певний вид договору, обов’язково необхідно перевірити, чи потребує він нотаріального посвідчення. Крім того, закон надає можливість фізичним і юридичним особам вимагати нотаріального посвідчення будь-якого договору, в якому така особа бере участь.
Як правило, нотаріальному посвідченню підлягають договори, пов’язані з нерухомістю. Наприклад, необхідно нотаріально посвідчувати:
Договір підлягає державній реєстрації тільки тоді, коли це чітко встановлено щодо цього виду договору. У таких випадках договір вважається укладеним з моменту його державної реєстрації.
Так, потрібно здійснювати державну реєстрацію застави нерухомого майна.
Крім того, сьогодні відбувається перехід від реєстрації не самих договорів, а прав, які ними закріплюються. Тобто Вам потрібно з’ясувати, що саме є предметом договору, щодо якого об’єкта він укладається тощо. Наприклад, закон вимагає обов’язкової реєстрації таких прав:
1) право власності;
2) речові права, похідні від права власності:
3) право власності на об’єкт незавершеного будівництва;
4) заборона відчуження та арешт нерухомого майна, податкова застава, предметом якої є нерухоме майно, та інші обтяження.
У Державному реєстрі прав на нерухоме майно реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об’єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди, а також їхні окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.
Отже, якщо Ви укладаєте договір щодо нерухомого майна (купівля-продаж, оренда тощо), то такий договір вважається укладеним після державної реєстрації прав за цим договором.
Податки
Договір юридичної особи з фізичною особою (не підприємцем)
Виплати за цивільно-правовим договором обкладаються тими самими податками і зборами, що і зарплата за трудовим договором.
Одночасно з виплатою винагороди утримується податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) в розмірі 18 % від суми виплати (підпункт 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України).
Військовий збір становить 1,5 % від суми винагороди.
Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) сплачується одночасно з виплатою винагороди в розмірі 22 % від суми виплати.
Договір юридичної особи з фізичною особою – підприємцем
Якщо цивільно-правовий договір укладено з фізичною особою - підприємцем на загальній системі оподаткування чи на єдиному податку, підприємству не потрібно утримувати та сплачувати ПДФО та військовий збір. Однак лише за умови, що роботи (послуги) відповідають визначеним видам діяльності підприємця.
Отже, якщо робота виконується фізичною особою - підприємцем у межах її підприємницької діяльності, підприємство-замовник не сплачуватиме з винагороди за цивільно-правовим договором ПДФО, ЄСВ та військовий збір.
Звітність
Якщо юридична особа укладає цивільно-правовий договір з фізичною особою, то замовник зобов'язаний відобразити цей факт у звітності. Утримання ПДФО і військового збору слід показати в щоквартальному звіті 1ДФ (до органу Державної фіскальної служби України подається Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку).
Нарахований ЄСВ відображається у щомісячному звіті за формою Д4 (Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів).
Зверніть увагу: виплати за цивільно-правовим договором із фізичними особами - підприємцями, які надавали послуги відповідно до зареєстрованих кодів КВЕД, показувати в Д4 не потрібно.
Договір підряду
За договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Мета укладення договору та предмет договору. Договір підряду укладають з метою досягнення певних результатів. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовнику.
Щодо оформлення відносин за договорами. Результат виконання роботи фіксують у відповідному акті про надання послуг (акті виконаних робіт).
На відміну від трудового договору, за договором підряду виплачується не заробітна плата, а винагорода за договором, розмір якої встановлюється за домовленістю сторін, не обмежений ні мінімальним, ні максимальним розмірами.
Особливістю договору підряду є і те, що ризик випадкового знищення або випадкового пошкодження (псування) матеріалу до настання строку здачі роботи несе сторона, яка надала матеріал, а після настання цього строку – сторона, яка пропустила строк, якщо інше не встановлено договором або законом.
За договором підряду:
Важливо розуміти особливості відповідальності за цим договором. Так, за договором підряду підрядник діє на власний ризик. У договорі сторони можуть обумовити порядок відшкодування шкоди, розмір санкцій за порушення умов договору.
Можливо, Вас зацікавлять такі консультації: