ПОТРІБНА ПОРАДА ЮРИСТА?

ЗАМОВТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ В BITLEX

Замовити консультацію

Вітаю! Підкажіть, будь ласка, ми збираємося купити квартиру, яка була в іпотеці, але за борги відібрана колекторською компанією. Все так нічого, але там прописана неповнолітня дитина, її судом виписують. Питання: чи варто нам продовжувати цей процес? Ми боїмося, що в будь-який момент з'явиться ця дитина і відсудить свою частину, хоча і буде виписана судом. Як нам діяти в цій ситуації? Або як перестрахуватися на угоді?

Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення та повідомляється наступне.

Відповідно до статті 39 Закону України «Про іпотеку» якщо судом було задоволено позов про звернення стягнення на предмет іпотеки, то в такому рішенні суду зазначаються спосіб реалізації предмета іпотеки шляхом проведення публічних торгів або із застосуванням процедури продажу, встановленої частиною 1 статті 38 цього Закону, яка передбачає право іпотекодержателя на продаж іпотеки будь-якій особі – покупцеві.

Згідно із Законом України «Про іпотеку», а саме статтею 39, суд одночасно з рішенням про звернення стягнення на предмет іпотеки за заявою іпотекодержателя виносить рішення про виселення мешканців за наявності підстав, передбачених законом, якщо предметом іпотеки є житловий будинок або житлове приміщення.

Проте такі рішення можуть оспорюватись у судовому порядку.

Зверніть увагу: прописка є правом користування майном, а не правом власності на майно. Проте є ряд інших суттєвих нюансів, на які потрібно звернути увагу.

В ситуації, яка склалась, необхідно звернути увагу на те, яким саме способом квартира стала заставою за договором іпотеки.

Розрізняють 2 способи:

  • Квартира була куплена за кредитні кошти і виступає як забезпечення зобов’язання за тим кредитним договором, на підставі якого вона була куплена.
  • Квартира була куплена до моменту укладення договору іпотеки.

Так, наприклад, у другому випадку, на укладення договору іпотеки, за наявності прав дітей на передане в іпотеку майно, повинен бути наданий дозвіл органу опіки та піклування. Відсутність такого дозволу може бути підставою для відмови судом у виселенні дитини, та/або визнання такого договору недійсним (так як при укладанні договору іпотеки були порушені права дітей). Окрім цього, судова практика свідчить, що у випадках, коли при укладенні договору іпотеки не була надана згода органів опіки та піклування, іпотекодавець обмежений у праві розпорядження нерухомим майном, так як, наприклад, при відчуженні такого майна (мається на увазі майно, що є заставою за договором іпотеки) порушуються права та інтереси дитини.

Таким чином, ми не можемо однозначно сказати, чи варто Вам купувати квартиру таким способом. Рекомендуємо дізнатися всі деталі справи і з цими деталями звернутися за консультацією до юриста.

Можливо, Вас зацікавлять такі консультації: