ПОТРІБНА ПОРАДА ЮРИСТА?

ЗАМОВТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ В BITLEX

Замовити консультацію

При купівлі-продажу земельної ділянки котра із сторін сплачує податок і який його розмір?

Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення та повідомляється таке.

Доходи, отримані від продажу об’єктів нерухомості, оподатковуються відповідно до ст. 172 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2У55-Х/І (далі — ПКУ).

Згідно з п.1 ст. 172 ПКУ, не обкладаються податком на доходи фізичної особи (як резидента, так і нерезидента) доходи від продажу нерухомого майна при одночасному виконанні трьох умов, а саме:

здійснення продажу житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на зазначеній земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 Земельного кодексу України від 25.10.2001 р. № 2768-ІІІ (далі — ЗКУ) залежно від її призначення;

здійснення продажу одного з перелічених об’єктів вперше в звітному календарному році;

знаходження реалізованої нерухомості у власності більше, ніж три роки. Зауважимо, умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не поширюється на майно, отримане таким платником у спадщину.

При цьому ст. 121 ЗКУ передбачає, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:

б) для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара;

в) для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара;

г) для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара;

ґ) для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара;

д) для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара.

У разі якщо всіх вищезгаданих умов дотримано, фізичній особі — продавцю не доведеться сплачувати податок на доходи фізичних осіб (далі — ПДФО) і подавати Декларацію про майновий стан та доходи.

Якщо ж хоча б одна з умов не виконана, а також у разі другого і наступного продажів, фізичній особі необхідно буде сплатити ПДФО, і тут ставки податку для резидентів і нерезидентів відрізняються.

Дохід від продажу нерухомості визначається, виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об’єкта, розрахованої органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно до закону.

У разі коли продавець нерухомості є резидентом (громадянин України або особа, яка має місце проживання в Україні згідно з підп. 14.1.213 п. 14.1 ст. 14 ПКУ), доходи, отримані від продажу об’єктів нерухомості, обкладатимуться ПДФО за ставкою 5%. Його платять громадяни України, які продають нерухомість більше одного разу протягом звітного податкового року, а також ті, хто продає нерухомість що знаходиться у праві власності менше трьох років.

Якщо продавець нерухомості є нерезидентом, то ставка податку на доходи, отримані від продажу об’єктів нерухомості, складатиме 18 % від вартості об’єкта в разі продажу або обміну протягом поточного звітного податкового року більше одного об’єкта нерухомості або володіння таким менше трьох років.

Зауважимо, дохід від операцій з продажу не частіше одного разу на рік об’єктів нерухомості, зазначених в абзаці першому п.1 ст. 172 ПКУ, які перебивають у власності нерезидента менше, ніж три роки, та отримані таким платником у подарунок, також оподатковується податком на доходи за ставкою 18%.

Додатково сплачується військовий збір 1,5%. Якщо ПДФО не сплачується, то і військовий збір не сплачується також.

При укладені договору купівлі-продажу нерухомості разом з податком сторони повинні сплати державне мито. Його розмір визначається декретом Кабміну «Про державне мито» та становить 1% від вартості майна.

Хто саме сплачує мито — сторони визначають самі: можуть розділити суму навпіл та сплатити кожен свою половину.

Важливо пам’ятати: у квитанціях про оплату повинно стояти прізвище тієї особи, яка повинна здійснити платіж за законом. Отже: ПДФО повинен сплатити продавець, у випадку з держмитом все залишається на розсуд сторін.

Суми держмита визначається в розмірі 1% від суми, що вказана в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості об’єкта продажу.

Також зверніть увагу, що держмито визначається від суми, що вказана в договорі, з ПДВ.

 

ВИСНОВОК:

При продажі земельної ділянки стягуються такі податки, плати та мита:

- податок на дохід фізичної особи (ПДФО складає 0%, 5%, 18% в залежності від обставин зазначених вище) - сплачується продавцем.

- військовий збір (складає 1,5% і стягується тільки у випадку стягнення ПДФО).

- державне мито у розмірі 1% - сплачується за згодою сторін.

- винагорода нотаріусу - сплачується за згодою сторін.

Таким чином, якщо продавець володіє майном більше ніж 3 роки, здійснює перший продаж нерухомого майна у календарному році, та розмір майна (у нашому випадку - земельної ділянки) не перевищує межі встановлені ст. 121 ЗКУ - то ПДФО не оплачується. А відповідно до оплати залишиться державне мито 1% + оплата послуг нотаріуса, які розподіляються за згодою сторін.

Можливо, Вас зацікавлять такі консультації: