ПОТРІБНА ПОРАДА ЮРИСТА?

ЗАМОВТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ В BITLEX

Замовити консультацію

Мій брат брав кредит і його не віддав. Тепер до мене телефонують і кажуть, що я фігурую в його справі поручителем. Проте я ніякі документи не підписувала і не давала копій паспорта.Він вказав у заяві мій номер телефону і тепер мені кажуть, що відкривають на мене кримінальну справу. Підкажіть, як діяти у цій ситуації.

Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення та повідомляється наступне.

Відповідно до законодавства України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Сторонами у зобов'язанні є боржник і кредитор. Зобов'язання не створює обов'язку для третьої особи (якщо така особа не є стороною договору, наприклад, поручителем).

Отже, якщо Ви не є поручителем за кредитним договором, то банк не має права вимагати від Вас сплати кредиту, в тому числі й не може примусово вилучити ваше майно, і тим більше Ви не можете бути обвинуваченою у кримінальній справі.

З ситуації, яка склалась, у нас є підозра, що Вам телефонують не працівники банку, а працівники колекторської контори. Тому рекомендуємо при наступному дзвінку вчинити такі дії:

  1. Спочатку попросіть, щоб Вам надали інформацію: хто і на якій підставі Вам телефонує.
  2. Повідомте, що Ви не є поручителем, та не маєте ніякого відношення до даного кредиту.
  3. Попросіть зафіксувати цю інформацію і видалити Ваш телефон із бази.

Якщо це дійсно працівники банку, вони повинні відрекомендуватись і надати Вам всю необхідну інформацію (в тому числі найменування банку, номер кредитного договору, на кого оформлений кредит тощо). Якщо Вам нададуть таку інформацію, ми рекомендуємо звернутися до відділення банку із письмовою заявою,у якій необхідно буде зазначити, що Вас безпідставно турбують. У такій заяві Ви вказуєте свої дані, а також дані щодо кредиту. Заяву ми рекомендуємо писати у 2 екземплярах: 1 залишається в банку, а на іншому роблять відмітку про прийняття. Після того, як Ваша заява буде розглянута (а це має відбутись в межах, передбачених законом, до 45 днів), банк повідомить Вам рішення по Вашій заяві (наприклад, "помилка була виправлена і Вам більше не будуть телефонувати").

Якщо зазначені вище дії не допоможуть, то Вам варто знати, що дані особи не мають права вимагати від Вас погашення боргу, а тим більше «відкривати кримінальну справу».

Ми рекомендуємо звернутися до правоохоронних органів із заявою про дії колекторів або працівників банку, які чинять на Вас моральний тиск, погрожують тощо. Як підтвердження до заяви Ви можете додати запис телефонної розмови (проте Ви зобов’язані повідомити співрозмовника про те, що Ви записуєте розмову).

Звичайно, кримінальне провадження за цим фактом не відкриють, однак розібратися з ситуацією правоохоронні органи зобов’язані.

При необхідності ми можемо допомогти Вам написати заяву в поліцію та/або представляти Ваші інтереси у судах.

Можливо, Вас зацікавлять такі консультації: