ПОТРІБНА ПОРАДА ЮРИСТА?

ЗАМОВТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ В BITLEX

Замовити консультацію

З друзями вечорами грали в спортзалі сусідньої школи в футбол за домовленістю з фізруком школи і за згодою директора (в тому числі з нами грали і деякі вчителі, працівники цієї школи). Але директор заборонив — мовляв, звинуватять у корупції. Ми запропонували договір оренди, але теж відмова: "..... договір оренди суперечить чинному законодавству про освіту, оскільки законом не передбачено використання приміщень навчальних закладів для будь-яких інших цілей, окрім надання освітніх послуг". Директор сказав, що вже є прецеденти. Питання: в будівлі школи є спортзал, є бажання директора дозволити грати в ньому у волейбол і футбол дорослим в позанавчальний час після уроків (частина з колективу та інші люди). Як це оформити, щоб не було претензій до директора по використанню спортивного залу?

Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення та повідомляється наступне.

Законодавством не передбачено пряму заборону для шкіл здавати в оренду приміщення, однак потрібно з'ясувати, яка форма власності у школи (державна, комунальна чи приватна), а також дослідити статут школи, який визначає, якими видами діяльності школа може займатися.

Крім того, посадові особи школи несуть відповідальність за збереження майна школи, яке може бути пошкоджено в разі допуску до школи сторонніх осіб.

Найбільш раціональним варіантом є укладення договору оренди спортзалу з адміністрацією школи, який буде надаватися на оплатній основі в позанавчальний час та встановлювати відповідальність сторін за будь-які збитки.

Так, відповідно до частини 4 статті 61 ЗУ «Про освіту», додатковими джерелами фінансування навчальних закладів, зокрема, є доходи від надання в оренду приміщень, споруд та обладнання.

Навчальні заклади самостійно розпоряджаються прибутками від господарської та іншої передбаченої їх статутами діяльності.

Проте об'єкти освіти і науки, що фінансуються з бюджету, а також підрозділи, технологічно пов'язані з навчальним та науковим процесом, не підлягають приватизації, перепрофілюванню або використанню не за призначенням.

Крім того, пунктом 3.19 Державних санітарних правил та норм 5.5.2.008-01 «Влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу» заборонена здача в оренду території, будівель, приміщень, обладнання підприємствам, установам, організаціям, іншим юридичним та фізичним особам для використання, що не пов’язано з навчально-виховним процесом.

А тому школи, що перебувають у державній власності, можуть надавати приміщення в оренду лише у випадках, якщо це пов’язано з навчально-виховним процесом, тому в договорі оренди доцільно передбачити положення, які будуть визначати мету такої оренди як навчально-виховну.

Отже, Ви можете укласти договір оренди спортзалу, однак потрібно з'ясувати, яка форма власності у школи (державна, комунальна чи приватна), а також вивчити статут школи. Від форми власності школи залежить укладення договору оренди приміщення.

Якщо це приватна власність, договір укладається на загальних цивільно-правових засадах.

Якщо державна чи комунальна власність – то варто зазначити в договорі оренди мету договору та вказати приблизно таке: «Приміщення (спортзал) надається в оренду для його використання з навчально-виховною метою, для залучення дітей та інших осіб до зайняття спортом, їх фізичного розвитку, надання їм можливості безкоштовного навчання гри у футбол під керівництвом досвідчених фахівців» та «Приміщення (спортзал) буде використовуватися виключно для навчально-виховного процесу». 

Можливо, Вас зацікавлять такі консультації: