ПОТРІБНА ПОРАДА ЮРИСТА?

ЗАМОВТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ В BITLEX

Замовити консультацію

Які потрібно заплатити податки при продажу квартири через 1 рік після покупки, через 3 роки після покупки і через 5 років після покупки житла?

Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення і повідомляється таке.

Доходи, отримані від продажу об'єктів нерухомості, оподатковуються відповідно до ст. 172 Податкового кодексу України.

Згідно з п.1 ст. 172 ПКУ, не обкладаються податком на доходи фізичної особи (як резидента, так і нерезидента) доходи від продажу нерухомого майна при одночасному виконанні трьох умов, а саме:

- здійснення продажу житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об'єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на зазначеній земельній ділянці), а також земельної ділянки, розмір якої не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 Земельного кодексу України від 25.10.2001 р № 2768-III (далі - ЗКУ) в залежності від її призначення;

- здійснення продажу одного з перелічених об'єктів вперше в звітному календарному році;

- знаходження реалізованої нерухомості у власності понад три роки.

Зауважимо, умова про перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не поширюється на майно, отримане таким платником у спадщину.

У разі якщо всіх вищезазначених умов дотримано, фізичній особі - продавцю - не доведеться платити податок на доходи фізичних осіб, а також військовий збір.

Якщо ж хоча б одна з умов не виконана, а також у разі другого і наступного продажу, фізичній особі необхідно буде сплатити ПДФО і військовий збір, і тут ставки податку для резидентів і нерезидентів відрізняються.

Дохід від продажу нерухомості визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об'єкта, розрахованої органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно до закону.

У разі, якщо продавець нерухомості є резидентом (громадянин України або особа, яка має місце проживання в Україні згідно підп. 14.1.213 п. 14.1 ст. 14 ПКУ), доходи, отримані від продажу об'єктів нерухомості, будуть обкладатися ПДФО за ставкою 5%. Його платять громадяни України, які продають нерухомість більше одного разу протягом звітного податкового року, а також ті, хто продає нерухомість, що знаходилася в праві власності менше трьох років.

Якщо продавець нерухомості є нерезидентом, то ставка податку на доходи, отримані від продажу об'єктів нерухомості, складе 18% від вартості об'єкта в разі продажу або обміну протягом поточного звітного податкового року більш, ніж одного об'єкта нерухомості або володіння таким менше трьох років.

Зауважимо, дохід від операцій з продажу не частіше одного разу на рік об'єктів нерухомості, зазначених у абзаці першому п.1 ст. 172 ПКУ, які перебувають у власності нерезидента менш, ніж три роки і отримані таким платником у подарунок, також обкладається податком на доходи за ставкою 18%.

Військовий збір складає 1,5%.

При укладенні договору купівлі-продажу нерухомості разом з податком сторони повинні сплати державне мито. Його розмір визначається декретом Кабміну «Про державне мито» і становить 1% від вартості майна.

Хто саме платить мито - сторони визначають самі: можуть розділити суму навпіл і оплатити кожен свою половину.

Покупець оплачує збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна: сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1% від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Важливо пам'ятати: в квитанціях про оплату повинна стояти прізвище тієї особи, яка повинна здійснити платіж за законом. Наприклад: ПДФО повинен сплатити продавець, у випадку з держмитом все залишається на розсуд сторін.

Сума держмита визначається в розмірі 1% від суми, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості об'єкта продажу.

Також, зверніть увагу, що держмито визначається від суми, зазначеної в договорі.

ВИСНОВОК:

Якщо квартира знаходиться у вашій власності 3 або 5 років - то при продажу вперше в звітному році Ви оплачуєте лише держмито 1%. Однак, якщо Ви здійснюєте не перший продаж у звітному році, то необхідно буде платити - ПДФО + військовий збір + держмито.

У разі продажу квартири, що знаходиться у власності 1 рік необхідно буде платити - ПДФО + військовий збір + держмито.

Зверніть увагу, сума податку визначається та самостійно сплачується через банківські установи особою, що продає або обмінює з іншою фізичною особою нерухомість, - до нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу.

Нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна (сплачує покупець).

Можливо, Вас зацікавлять такі консультації: