ПОТРІБНА ПОРАДА ЮРИСТА?

ЗАМОВТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ В BITLEX

Замовити консультацію

Чи можна встановлювати в Києві архітектурні будівлі-модулі, які окремо не будуть перевищувати розміру МАФа, але їх буде в сукупності 40 штук і вони будуть накладатися один на одного? І взагалі – які існують вимоги до будівництва та розміщення МАФів?

Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення та повідомляється таке.

Будівництво, розміщення, утримання та інші питання, які стосуються малих архітектурних форм у місті Києві, врегульовано рішенням Київської міської ради від 25 грудня 2008 року №1051/1051 «Про Правила благоустрою міста Києва».

В даних Правилах дається визначення терміну «тимчасова споруда» - це споруда функціонального (в тому числі для здійснення підприємницької діяльності), декоративно-технологічного призначення, в тому числі мала архітектурна форма, яка виготовляється з полегшених збірних конструкцій та встановлюється без улаштування заглибленого фундаменту тощо. Таким чином, мала архітектурна форма належить до тимчасових споруд.

Розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності проводиться відповідно до: 

1)                 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності"; 

2)                 Закону України "Про благоустрій населених пунктів";

3)                 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.94 № 198; 

4)                 наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21 жовтня 2011 року № 244 "Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності";

5)                 інших нормативно-правових актів;

6)                 рішень Київської міської ради;

7)                 розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Проаналізувавши вимоги перелічених вище нормативно-правових актів та зіставивши їх із ідеєю, викладеною Вами у зверненні, ми можемо стверджувати про таке.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 березня 1994 р. № 198 «Про затвердження Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони» мала архітектурна форма для провадження підприємницької діяльності – це:

-                     невелика (площа до 30 квадратних метрів)

-                     споруда торговельно-побутового призначення,

-                     яка виготовляється з полегшених конструкцій і

-                     встановлюється тимчасово без спорудження фундаменту.

Згідно з пунктами 27 Постанови МАФ не повинен:

-                     мати заглиблений у ґрунт фундамент;

-                     перевищувати за висотою 4 метрів.

Відповідно до пункту 29 біля кожного МАФа власник встановлює урну для сміття.

Крім того, законодавством визначено поняття «стаціонарна тимчасова споруда» (такою спорудою є, зокрема, і МАФ). Відповідно до цього визначення така споруда повинна мати закрите приміщення (за Вашим описом офісного модуля у ньому має бути відсутня одна зі стін), а по зовнішньому контуру мати площу до 30 квадратних метрів.

Крім того, згідно з підпунктом 13.2.2 Правил благоустрою міста Києва біля кожної малої архітектурної форми та тимчасової споруди повинно бути зовнішнє штучне освітлення, а також впритул до них покриття вдосконаленого типу завширшки (метрів):

- по всій довжині фасаду (незалежно від конструкції споруди) - 2 м;

- з боку вітрини і службового входу - 1 м;

- з боку входу для покупців - 1,5 м.

За пунктом 13.2.3 Правил біля стаціонарних малих архітектурних форм та тимчасових споруд повинні бути встановлені не менше двох урн для збирання твердих побутових відходів, а також забезпечуватися прибирання прилеглої території не менше 10м. Власник малої архітектурної форми та тимчасових споруд проводить заходи з озеленення закріпленої для обслуговування території.

Оскільки для того, аби розмістити МАФ, слід отримати дозвіл на таке розміщення разом із додатковими документами (серед них і заява про бажані розміри, адреса, за якою планується розміщення тощо), то при прийнятті рішення щодо видачі такого дозволу буде зіставлено вимоги законодавства із Вашими бажаннями. З огляду на викладене вище, Вам буде відмовлено у видачі дозволу на розміщення МАФів, оскільки:

1)                 модулів (кожен із яких підпадає під поняття «мала архітектурна форма») буде 20-40 і вони будуть з’єднані між собою, а відповідно до законодавства це заборонено;

2)                 висота МАФів сягатиме, згідно з Вашим описом, 7 поверхів (а максимально можлива межа – 4 метри від землі для одгного МАФа);

3)                 для того аби розмістити таку велику «споруду», Вам необхідно однозначно збудувати фундамент, а за законом це заборонено;

4)                 якщо МАФи будуть розміщені впритул, то Ви не зможете забезпечити окреме штучне освітлення для кожного МАФа;

5)                 неможливо буде також виявити зовнішні контури для кожного МАФа, які не повинні перевищувати 30 квадратних метрів;

6)                 не буде можливості розмістити урни для сміття біля кожного МАФа;

7)                 споруда, яку Ви плануєте побудувати, не може складатися із полегшених конструкцій з огляду на її великі розміри тощо.

У зв’язку з цим, така сукупність МАФів, по-перше, не відповідатиме вимогам щодо розміщення МАФів, а по-друге, буде розумітися з огляду на габарити як будівля, капітальна споруда.

З огляду на це, у Вас є можливість або встановити декілька МАФів, які будуть розміщені окремо один від одного (які мінімум, між ними має бути перегородка – стіна) і які не будуть розміщені один на одному. Також Ви можете розмістити капітальну споруду, застосувавши схему офісних модулів, які були Вами описані.

У випадку, якщо орендодавець не надавав Вам дозвіл на таке будівництво у договорі оренди, Ви можете внести зміни до такого договору відповідно до законодавства.

Можливо, Вас зацікавлять такі консультації: