ПОТРІБНА ПОРАДА ЮРИСТА?

ЗАМОВТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ В BITLEX

Замовити консультацію

Питання по оренді виробничих приміщень. Є два власники приміщення: 1/2 у кожного у власності. Обидва ФОП 3 група. Хочуть здати в оренду приміщення 474 кв. м. Чи можуть вони це зробити, щоб не перевищити норму по 3 групі, не більше 300 кв. м? Перегородок у приміщенні немає.

Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення та повідомляється таке.

Для здійснення діяльності з надання приміщень в оренду фізична особа - підприємець на 3-й групі єдиного податку повинен виходити з обмежень, які встановлені для такої особи в Податковому кодексі України.

Так, відповідно до підпункту 291.5.3 пункту 291.5 статті 291 цього Кодексу не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп фізичні особи - підприємці, які надають в оренду земельні ділянки, загальна площа яких перевищує 0,2 гектара, житлові приміщення та/або їхні частини, загальна площа яких перевищує 100 квадратних метрів, нежитлові приміщення (споруди, будівлі) та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 300 квадратних метрів.

Здавання нерухомості та земельних ділянок в оренду, а також надання послуг у цій сфері — це види діяльності. Щоб займатися ними на єдиному податку, потрібно зареєструвати у держреєстратора та внести в реєстр платників ЄП відповідні коди КВЕД-2010.

ФОП на 3-й групі мають право здавати в оренду власну нерухомість (КВЕД 68.20) у межах визначених лімітів і надавати посередницькі послуги в цій сфері (КВЕДи 68.31 «Агентства нерухомості», 68.32 «Управління нерухомим майном за винагороду або на основі контракту»). Статус орендатора значення не має.

Якщо у ФОП 3-ї групи зареєстрований код КВЕД 68.20, то всі його доходи від здавання в оренду нерухомості (що він отримав і як підприємець, і як звичайний громадянин) вважаються доходами від підприємницької діяльності.

Згідно зі статтею 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов’язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Предметом договору найму можуть бути майнові права. Право передання майна у найм має власник речі або особа, якій належать майнові права.

Здебільшого підприємці – платники єдиного податку надають в оренду приміщення або земельні ділянки, які належать їм на праві власності як фізичним особам, тобто вони є власниками речі. Це і є оренда у звичайному її вигляді.

У Вашому випадку не вбачається порушення лімітів, встановлених для ФОП на 3-й групі, оскільки приміщення належить Вам та Вашому партнеру на праві спільної часткової власності, тобто Вам 1/2 приміщення та 1/2 Вашому партнеру.

Виходячи з площі приміщення 474 кв. м, можна підрахувати, що кожному з Вас належить по 237 кв. м виробничого приміщення. Здавати в оренду Ви можете тільки свою частину, а отже, перевищення лімітів не відбувається. Тому Ви з Вашим партнером можете спокійно здавати в оренду свої частки у цьому приміщенні. Відсутність фізичного розмежування в середині приміщення ні на що не впливає. Юридичне значення мають лише документи (витяг з реєстру), де вказується, власником якої частини (квадратні метри, які Вам належать) Ви є у цьому приміщенні.

Окремо зверніть увагу, Вам з партнером потрібно укласти з третіми особами два різні договори і в кожному договорі оренди вказати площу, яка здається в оренду.

Можливо, Вас зацікавлять такі консультації: