ПОТРІБНА ПОРАДА ЮРИСТА?

ЗАМОВТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ В BITLEX

Замовити консультацію

Прошу надати консультацію для правильного оформлення податкової декларації за ІІ квартал 2017 р. (платник єдиного податку 3 групи, 5 %, туристична діяльність КВЕД 79.1). 1. Був куплений авіаквиток в туроператора за 1000 грн, але турист заплатив тільки 500 грн, тобто авіаквиток був реалізований з мінусовим прибутком (- 500 грн). Підкажіть, будь ласка, чи маю я право відняти цю різницю від свого доходу? 2. Був куплений авіаквиток в туроператора, але туриста не посадили з ним на рейс і він був змушений купити інший квиток. Наступного дня він прийшов до мене з претензією і вимогою компенсувати куплений ним другий авіаквиток у повній вартості, що і було мною зроблено. На цей момент готується позов до суду до туроператора, де я буду просити повернути цю компенсацію мені. Тобто якщо ці кошти були вийняті з прибутку, я ж маю право не оплачувати податок з цих коштів? Оплачу, якщо компенсація буде від туроператора мені? Дякую за вашу оперативну консультацію!

Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення та повідомляється таке.

Згідно з чинним законодавством КВЕД 79.11 передбачає діяльність туристичних агентств, задіяних в організації подорожей, турів і наданні послуг з розміщення для короткотермінового проживання на основі їх оптового та роздрібного продажу широкому колу споживачів або комерційним клієнтам.

Норми податкового законодавства передбачають певні особливості оподаткування діяльності туристичного агента, який є платником єдиного податку третьої групи.

Зокрема, пункт 292.1 статті 292 Податкового кодексу України (далі – ПК України) зазначає, що доходом для фізичної особи - підприємця (платника єдиного податку) є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі.

Правовідносини між турагентом і туроператором врегульовуються агентським договором. Відповідно до статті 301 Господарського кодексу України комерційний агент одержує агентську винагороду за посередницькі операції, що здійснені ним в інтересах суб'єкта, якого він представляє, у розмірі, передбаченому договором.

Пункт 292.4 статті 292 ПК України вказує, що у разі надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента).

Таким чином, Вам як туристичному агенту нараховується єдиний податок за ставкою 5 % лише на суму отриманої від туроператора винагороди, розмір і порядок визначення якої встановлюється агентським договором. Тому, оформлюючи квартальну податкову декларацію, Ви не повинні включати туди доходи, отримані від продажу авіаквитків (адже ці доходи не є Вашими власними доходами, а належать туроператору).

  1. Ви зазначали, що сплачуєте єдиний податок у розмірі 5 % від суми, отриманої як різниця між ціною купленого в туроператора авіаквитка і ціною, за яку цей квиток було продано туристу. Тобто така різниця і складає винагороду турагента згідно з домовленістю між туроператором і турагентом. За цією операцією (реалізація авіаквитка за ціною 500 грн) Ви доходу (винагороди турагента) не отримали, тому й податок у цьому випадку не нараховується. Але Ви не можете відняти цей «мінусовий дохід» (- 500 грн) від загальної суми Вашого доходу, тобто отриманої за квартал винагороди від туроператора, оскільки зроблені Вами витрати не впливають на визначення об’єкта оподаткування єдиним податком.
  2. У цій ситуації Ви отримали винагороду за агентським договором лише внаслідок реалізації першого квитка, адже він був куплений у туроператора і проданий туристу. Тому податок буде сплачуватися тільки за винагороду щодо цього авіаквитка.

Другий квиток був куплений туристом самостійно і не був Вами реалізований відповідно до умов агентського договору, а тому й винагороду (свій дохід як турагента) Ви не отримали.

Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі (пункт 292.6 статті 292 ПК України). 

Відповідно до пунктів 292.1, 292.3 статті 292 ПК України доходом фізичної особи - підприємця (платника єдиного податку) є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі.  

Згідно з пунктом 292.15 статті 292 ПК України при визначенні обсягу доходу, що дає право суб'єкту господарювання зареєструватися платником єдиного податку та/або перебувати на спрощеній системі оподаткування в наступному податковому (звітному) періоді, не включається дохід, отриманий як компенсація (відшкодування) за рішенням суду за будь-які попередні (звітні) періоди.

Статтею 292 ПК України визначено перелік коштів, які є складовими доходу фізичної особи - підприємця (платника єдиного податку) та до якого не включено суму коштів, отриману в результаті задоволення виставленої претензії.

З огляду на це, якщо туристичний агент (фізична особа – підприємець) – платник єдиного податку отримує суму коштів в результаті задоволення претензії у порядку, встановленому законом, як компенсацію прямих витрат або збитків, понесених в результаті порушення прав та інтересів, то він не включає зазначену суму до складу доходу платника єдиного податку.

Отже, в другій ситуації Ви не повинні зазначати як свій дохід суму, отриману внаслідок відшкодування туроператором вартості компенсованого квитка, ні в декларації за цей податковий період, ні в деклараціях, що будуть складатися за наступні податкові періоди (коли Ви отримаєте відшкодування).

Можливо, Вас зацікавлять такі консультації: