ПОТРІБНА ПОРАДА ЮРИСТА?

ЗАМОВТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ В BITLEX

Замовити консультацію

Добрий день. Я переоформила пай за заповітом на себе і брата, оцінка землі склала близько 450 тис. грн. Податкова вимагає сплатити 60 тис. грн. За що я повинна платити, якщо податок повинен платити орендар?

Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення та повідомляється таке.

У питаннях оподаткування землі особа може бути платником 2 податків – ПДФО та земельного податку. Оскільки Вами не було надано інформації щодо того, який податок податкові органи вимагають сплатити, опишемо їх обидва.

  1. Щодо сплати земельного податку.

Платниками земельного податку в силу положень Податкового кодексу є власники земельних паїв. Базою оподаткування в даному випадку виступає нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації. Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.           Ставка податку встановлюється у розмірі не більше 12 відсотків від їх нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб’єктів господарювання (крім державної та комунальної форми власності).

З огляду на це, зазначимо:

1)                    у Вас як власника паю існує обов’язок щодо сплати земельного податку; орендар до платників податку не належить;

2)                    базою оподаткування виступає грошова оцінка, яка у Вашій ситуації становить 450 тисяч гривень.

  1. Щодо сплати ПДФО.

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається, зокрема, дохід від надання майна оренду. Відповідно до п.п. 170.1 Податкового кодексу України податковим агентом (який утримує, декларує, сплачує податок замість орендодавця) платника податку - орендодавця щодо його доходу від надання в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення, земельної частки (паю), майнового паю є орендар. При цьому об’єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендного платежу, встановлена законодавством з питань оренди землі. Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок.  Ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування.

У зв’язку з цим якщо у фізичної особи відсутні інші підстави подання декларації, і обов’язок по сплаті податку з доходів фізичних осіб за зданий в оренду земельний пай виконаний орендарем, то декларувати такий дохід орендодавцю не потрібно.

В той же час якщо орендар є фізичною особою, яка не є суб'єктом господарювання, особою, відповідальною за нарахування та сплату (перерахування) податку до бюджету, є платник податку – орендодавець. При цьому такий орендодавець самостійно нараховує та сплачує податок до бюджету в строки, встановлені Податковим кодексом для квартального звітного (податкового) періоду, а саме: протягом 40 календарних днів, після останнього дня такого звітного (податкового) кварталу, сума отриманого доходу, сума сплаченого протягом звітного податкового року податку та податкового зобов'язання за результатами такого року відображаються у річній податковій декларації.

З огляду на це, зазначимо:

1)                    наявність у Вас обов’язку щодо декларування та сплати ПДФО за надання землі в оренду залежить від того, з ким укладено договір оренди (суб’єкт господарювання – податок сплачує суб’єкт господарювання-орендар; або фізична особа – податок сплачує, декларує орендодавець);

2)                    сума податкового зобов’язання залежить від розміру орендної плати (18 відсотків), а не від грошової оцінки землі.

Для більш детального аналізу Вашої ситуації просимо надіслати документ (податкове повідомлення-рішення чи інший), який надійшов від податкової інспекції.

Можливо, Вас зацікавлять такі консультації: