ПОТРІБНА ПОРАДА ЮРИСТА?

ЗАМОВТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ В BITLEX

Замовити консультацію

Як зареєструватись як фізична особа-підприємець для роботи в таксі, яку групу платників єдиного податку обрати, скільки сплачувати податків і за що, які ставки у 2017 році. Якщо можете, то поясніть, якою буде мінімальна сума податкового зобов'язання. Що буде, якщо захворів або поламалася машина, як платити у такому випадку.

Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення і повідомляється таке.

Особа, яка має намір здійснювати певну діяльність як фізична особа-підприємець має пройти встановлену чинним законодавством процедуру державної реєстрації. Для цього треба подати певний мінімум документів, встановлений нормативними актами, зокрема:

 • Заяву про державну реєстрацію ФОПа;
 • Заяву про обрання спрощеної системи оподаткування (якщо особа має намір сплачувати єдиний податок) – цей документ, однак, не подається, якщо особа має намір перебувати на загальній системі оподаткування;
 • Копію паспорта;
 • Копію індивідуального податкового номера (так званого «ідентифікаційного коду») особи.

Оскільки надання послуг таксистом не належить до побутових послуг (а саме надання побутових послуг є однією з кваліфікуючих ознак «спрощенця» 1 групи), то така фізична особа-підприємець може застосовувати або 2-гу, або 3-ю групу.

Для платників 2 групи законом передбачено низку обмежень. Зокрема:

 • встановлюється річний ліміт доходу, який не має перевищувати 1,5 млн гривень;
 • для такого платника встановлено, що на місяць він повинен сплачувати єдиний податок в розмірі двадцяти відсотків від мінімальної заробітної плати (у 2017 році сума податку складає 640 гривень);
 • в окремих випадках, а це, наприклад, стосується перевищення ліміту в 1,5 млн гривень, застосовується ставка 15% до такого «перевищеного» доходу;
 • такий ФОП може мати не більше десяти найманих працівників;
 • звітним періодом є календарний рік, а саму суму податкового зобов’язання слід справляти не пізніше двадцятого числа місяця авансовими платежами або наперед авансовими платежами за рік або квартал.

Щодо 3 групи платників єдиного податку. Такий платник повинен відповідати наступним вимогам:

 • річний ліміт доходу в розмірі до 5 млн грн, немає ліміту найманих працівників;
 • застосовуються такі ставки (від суми доходу): 3% - для платників ПДВ, 5% - для неплатників ПДВ;
 • також застосовується підвищена ставка 15% в окремих випадках, наприклад, до суми перевищення ліміту обсягу доходів;
 • звітним періодом є календарний квартал;
 • звіт подається протягом 40 днів після закінчення календарного кварталу;
 • термін сплати податку - протягом 10 днів після закінчення терміну подання звітності.

Слід зазначити, що особа може здійснити перехід з 1 на 2 групу платників єдиного податку шляхом подання заяви не пізніше, ніж за 15 днів до початку календарного кварталу.

Не слід забувати, що фізична особа-підприємець також є платником єдиного соціального внеску, ставка якого в 2017 році становить 22% від розміру мінімальної заробітної плати (704 грн в місяць). Якщо в такої фізичної особи-підприємця будуть наймані працівники, то подавати звітність і відповідно сплачувати єдиний соціальний внесок буде необхідно як за себе, так і за найманих працівників. При цьому законодавець не ставить обов'язок по сплаті єдиного соціального внеску в залежність від таких факторів, як хвороба особи або поломка автомобіля. Навіть якщо ФОП не здійснюватиме господарську діяльність протягом звітного періоду, він повинен сплатити єдиний соціальний внесок.

Таким чином, якщо при виборі групи платників єдиного податку для ФОП враховувати процентні ставки, то перша група є більш зручною через фіксований розмір оплати, який протягом календарного року не змінюється навіть зі збільшенням доходу (до 1, 5 млн грн). Що стосується третьої групи, то залежність суми податкового зобов'язання від суми доходу платника зменшує його ризики при зменшенні доходу. Тому в кожному випадку слід враховувати конкретні обставини, в яких знаходиться платник. Згадані Вами обставини на кшталт поломки автомобіля або хвороби не впливають на суму податку.

Можливо, Вас зацікавлять такі консультації: