ПОТРІБНА ПОРАДА ЮРИСТА?

ЗАМОВТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ В BITLEX

Замовити консультацію

Хочу спробувати брати сигарети, не пробиваючи через касовий апарат весь обсяг, обходячи акцизний збір. Яка відповідальність передбачена, якщо даний факт буде доведений і як можна обійти перевірку залишків юридично, наприклад, акт списання залишків ПП. А також - в яких обсягах можна проводити дані операції?

Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення та повідомляється наступне.

Насамперед слід зазначити, що відповідно до ст. 2 ЗУ “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” електронний контрольно-касовий апарат - реєстратор розрахункових операцій, який додатково забезпечує попереднє програмування найменування і ціни товарів (послуг) та облік їх кількості, друкування розрахункових та інших звітних документів. Таким чином, контрольно-касовий апарат є видом РРО. Реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), операцій з приймання готівки для подальшого переказу. 
Отже, пропонований Вами варіант передбачає реалізацію тютюнових виробів поза електронним контрольно-касовим апаратом.

Відповідальність за невикористання РРО. Використовувати РРО зобов'язані: юрособи-єдинники; підприємці на єдиному податку 2–3-ї груп, тільки якщо їхній дохід перевищує 1 млн гривень на рік. 

Штраф за порушення. Штраф за невикористання РРО чи використання незареєстрованного касового апарата становить 1 гривню за перше порушення, виявлене в ході перевірки протягом року, за кожне наступне порушення — 100% вартості проданих із порушеннями товарів (послуг) (п. 1 ст. 17 ЗУ «Про РРО»).
При цьому наступним порушенням, якщо виходити з позиції податкових органів, є проведення наступної операції поза РРО. Наприклад, Ви не провели певну кількість сигарет через касовий апарат, а через кілька годин цього ж дня зробили це ще раз. В такому разі відповідне порушення вважатиметься наступним, і до нього застосовуватиметься санкція у вигляді 100 відсотків вартості товару.

Крім того, даний штраф буде застосовано і при порушенні таких правил:
1) проводити розрахункову операцію на повну суму вартості товарів і послуг (приймати оплату за всі позиції в чеку);
2) роздруковувати чек, який підтверджує проведення розрахункової операції;
3) якщо РРО вийшов із ладу (було вимкнено електроенергію чи зламався пристрій), розрахунки повинні проводитися з використанням розрахункової книжки;
4) сума готівки на місці проведення розрахунків у юрособи не повинна відрізнятися від суми грошей, зазначеної в денному звіті РРО (Z-звіті), більш ніж на 10% розміру мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня звітного року. А в разі використання розрахункової книжки — від загальної суми продажів за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Знову ж таки, на думку ДФС, продаж товару без застосування РРО та невидача касового чека під час кожного продажу товару визнається окремим порушенням, тому кожне наступне незастосування РРО при продажу товарів чи наданні послуг або невидача чека є повторним порушенням. Вищевказані порушення мають наслідком застосування штрафних санкцій.

Штрафи за порушення в роботі з РРО перераховують у держбюджет протягом 10 днів від дня прийняття фіскальною службою рішення про їх застосування.
Окрім СПД, на який касовий апарат зареєстровано, адмінвідповідальність за порушення порядку проведення розрахунків через РРО несуть також посадові особи та працівники торгівлі, сфери послуг і громадського харчування. Так, особи, які здійснюють розрахунки через пристрій, можуть бути оштрафовані на суму від 34 до 85 гривень, посадові особи — від 85 до 170 гривень (ст. 26 ЗУ «Про РРО», ст. 155-1 КпАП). Якщо порушення повторюється протягом року, штраф для тих, хто здійснює розрахункові операції, складе від 85 до 170 гривень, для посадових осіб — від 170 до 340 грн.
2. Як податкові органи можуть виявити відповідні правопорушення.
Таких способів існує кілька. Податкові органи можуть провести позапланову документальну перевірку СПД, під час якої буде виявлено невідповідність між отриманими за договорами з контрагентами та реалізованими (тими, що перебувають на зберіганні в СПД) обсягами тютюнових виробів.

Податкові органи можуть перевірити також місця зберігання тютюнових виробів. 
За наслідками таких перевірок уповноважені особи складають акт податкової перевірки, визначаючи штраф для СПД. Для проведення самої перевірки за законодавством існує біля 20 підстав (серед яких, зокрема, отримання інформації про порушення з боку СПД).
Також податкові органи можуть провести податкову звірку (перевірити, наприклад, укладення договорів із контрагентами, порівнявши обсяги придбаної продукції із реалізованою).

Крім того, податкові органи можуть провести контрольну закупку (наприклад, звичайна купівля-продаж тютюнових виробів), за наслідками якої буде виявлено порушення.
3. Що стосується списання залишків тютюнових виробів, то для цього слід підтвердити факт зіпсування тютюнових виробів. Наприклад, якщо Вами буде підтверджено відповідними документами факт настання певних обставин непереборної сили (наприклад, затоплення місця зберігання тютюнових виробів), то за наслідками такого підтвердження Ви можете списати відповідні товарно-матеріальні цінності, і у зв’язку з цим не будете сплачувати акцизний податок.

Що стосується притягнення до кримінальної відповідальності, то це можливо за ст. 212 Кримінального кодексу України тільки в такому випадку, коли СПД не буде сплачено щонайменше 800 тисяч гривень податку (такий розмір діє у 2017 році, щороку він змінюється у зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму). Така сума є для будь-якого СПД основною межею, через яку переступати не можна в будь-якому випадку. Зазначимо, що досягнення такої суми має бути не тільки за 1 рік, але можливе й за 3 останні роки (це пов’язано із тим, що суб’єкти господарювання можуть бути перевірені податковим органами щодо їх діяльності за 3 останні роки).

Таким чином, ми не можемо вказати Вам, як реалізувати пропонований Вами план без ризиків відповідальності, оскільки такий ризик існує в будь-якому випадку. Можемо порекомендувати проводити закупівлю тютюнових виробів від контрагентів невеликими партіями, оскільки в такому разі прослідкувати порушення буде важче. В будь-якому разі виявити порушення використання РРО неважко, більше того - в разі притягнення до відповідальності вперше СПД потрапляє на особливий контроль з боку податкових органів і може чекати більш пильної уваги до законності здійснення ним господарських операцій. Особливо це стосується випадків, коли СПД буде вчинено порушення щодо великої кількості товару (кількох партій тютюнових виробів).

Якщо у Вас виникнуть додаткові уточнення або будь-які інші юридичні запитання, звертайтеся - з радістю допоможемо Вам.

Можливо, Вас зацікавлять такі консультації: