ПОТРІБНА ПОРАДА ЮРИСТА?

ЗАМОВТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ В BITLEX

Замовити консультацію

У пошуках справедливого рішення. Європейський суд дає зелене світло для біткоіна

Fair solution

Біткоін продовжує своє історичне становлення - від екзотичної забави гіків, схиблених на комп'ютерних технологіях, до повноцінного платіжного інструменту, що стирає кордони між економіками.

В останні місяці аналітики ринку криптовалюти неодноразово звертали увагу на стабілізацію курсу біткоіна, деякі навіть говорили про ринкову стагнацію та кризу очікувань. Проте, жовтень видався вдалим, а вартість біткоіна підвищилася майже на 14 відсотків. Про причини подорожчання можна говорити багато, але є подія (без перебільшення, історичний факт для криптовалюти), яка безперечно пояснює наявну позитивну динаміку.

22 жовтня Європейський суд ухвалив, що операції, пов'язані з купівлею-продажем криптовалюти за паперові гроші, не обкладаються податком на додану вартість (справа С-264/14). Зазначене рішення є обов'язковим для всіх суб'єктів правовідносин на території Європейського союзу. Таким чином, податкові органи всіх держав-учасниць, будуть зобов'язані одноманітно трактувати правову природу біткоіна, визнаючи його не товаром або послугою (good or service), а платіжним засобом (tender). Саме такий підхід до визначення сутності криптовалюти дозволив Європейському суду прийти до висновку, що обмінні операції, в яких біткоін бере участь в якості об'єкта купівлі або продажу, не відрізняються за своєю суттю від подібних операцій, пов'язаних з валютою, банкнотами або монетами, а значить - звільняються від ПДВ.

Європейський суд погодився з тим, що «віртуальна валюта створена для того, щоб бути засобом платежу». Це риса, яка об'єднує біткоін і звичайні гроші, і в достатній мірі характеризує природу децентралізованих валют не як товару, а як платіжного інструменту.

Крім того, ключовим моментом рішення стала позиція Суду, згідно з якою «фінансовими є операції, що включають нетрадиційні валюти, тобто валюти ... прийняті сторонами угоди, в якості альтернативи законних засобів платежу». Керуючись духом закону, Європейський суд вказав, що «некоректно було б вважати, що від ПДВ звільняються операції, що зачіпають виключно традиційні валюти, не беручи до уваги віртуальні гроші, мета існування яких аналогічна - обслуговувати платежі».

Отже, в результаті прийняття даного рішення, кріптоекономіка знайшла міцні законні підстави для свого функціонування на території ЄС. Більш того, справжня природа віртуальних валют тепер не буде об'єктом суперечок. Однак, як завжди, у медалі є дві сторони.

Так, будь-який учасник біткоін-бізнесу знає, що ПДВ для криптовалюти - це податкова смерть, оскільки вільний обіг біткоіна стає фактично неможливий. Більш того, ПДВ «вибиває» з ринку юридичних осіб, назавжди залишаючи криптовалюту засобом для «приватних розрахунків». В даному контексті, рішення Суду є абсолютним проривом.

З іншого боку, визнаючи віртуальні валюти «платіжним засобом», а також вказуючи, що обмінні операції за їх участю є фінансовими, Європейський суд заклав основи для масштабного процесу, який розіграється на території ЄС в найближчі кілька років, а саме - ліцензування віртуальних обмінних пунктів та бірж. Природно, видача спеціалізованих ліцензій стане вершиною процесу інтеграції криптовалюти в діючу правову систему, однак, і знищить притаманну кріптобізнесу романтику свободи і не підконтрольності.

У зв'язку з цим цікавим буде можлива зміна позиції контролюючих органів Великобританії, яка вже досить давно стала столицею біткоін-бізнесу в Європі. Нагадаємо, що HMRC (Департамент Доходів і Митниці) в 2014 році вказував, що біржі криптовалюти не підпадають під ліцензування і не вимагають проходження спеціальних реєстраційних процедур. Однак, у світлі рішення Європейського суду, не виключено, що найближчим часом вимоги про внесення до спеціального реєстру все ж буде поширена і на віртуальні обмінні пункти, і на біткоін-біржі, які зареєстровані в Об'єднаному королівстві.

Підводячи підсумки, хочеться сподіватися, що регулюючі органи України візьмуть до уваги досвід наших західних колег і відкриють вітчизняну економіку для додаткових вливань, чітко встановивши, що біткоіни є фінансовим активом, а не товаром. Особливо актуальним такий крок здається в світлі перманентної валютної кризи, що розігралася в нашій державі. Не варто забувати, що біткоін - це актив, вільно конвертований в долари та інші «міцні» валюти.

Однак, у нас, як завжди, не без анекдотів ... Так, Нацкомісія фінпослуг України рівно за тиждень до видання рішення Європейського суду опублікувала на своєму сайті «експертний» погляд на віртуальні валюти, обізвавши їх грошовим сурогатом і ... допустивши в назві криптовалюти кілька помилок (ознайомитися з текстом інформаційного повідомлення можна за посиланням).

consultation price drop

Можливо, Вас зацікавлять такі cтатті: