Останніми роками популярність використання криптовалюти як форми розрахунку набирає обертів. Цей процес не обійшов стороною і Україну. Так, на початку 2016 року Приватбанк надав можливість купівлі та продажу найбільш поширеної криптовалюти – біткоїна. Проте не все так просто із «впровадженням» криптовалюти в Україні.
Поняття криптовалюти
У своєму офіційному роз'ясненні ще у 2014 році НБУ визначив криптовалюту, зокрема біткоїни, як «грошовий сурогат», який не забезпечений реальною вартістю, тому використання подібних засобів для здійснення платежів на території України неможливе. До того ж підкреслив, що під час використання криптовалюти існує підвищений фактор ризику – анонімність і децентралізованість операції, а також зазначив, що за всі подібні операції відповідальність несе виключно учасник розрахунків, а не НБУ як регулятор. Тобто використання не забороняється, але і не рекомендується.
Варто зазначити, що визначення поняття «криптовалюта» на нормативному рівні немає. Існує кілька варіантів її розгляду:
Але жодне з цих визначень повною мірою не відображає суті криптовалюти.
Тому саме час розібратися, що таке криптовалюта і де вона використовується.
Перш за все, необхідно розуміти, що криптовалюту жодним чином не можна сприймати як типові гроші. Хоча більшість з них мають в назві «coin» (з англ. монета), вони зазвичай не використовуються у фізичній формі.
Отже, криптовалюта являє собою певний зашифрований код, інформацію з якого скопіювати неможливо. Емісія валюти відбувається децентралізовано в комп'ютерній мережі. Тобто будь-хто може створити таку валюту при наявності необхідного комп'ютера, за певним алгоритмом і схемою доказу Proof-of-work.
Операції з криптовалютою відбуваються без впливу зовнішнього регулятора, тобто відсутня можливість скасувати, заблокувати або оскаржити транзакції. Всі дії користувачів системи, а також і безпосередніх власників цифрових грошей, звільнені від будь-якого нагляду і до того ж є анонімними. Оскільки доступ держави (зокрема за рішенням суду) до персональних даних є одним з методів протидії злочинності, то у випадку з використанням криптовалюти це є проблематичним, якщо не зовсім нереальним. Тут слід згадати про доповідь ФБР 2012 щодо валюти біткоїн, де підкреслювалася різниця між нею і централізованими електронними валютами eGold і WebMoney. Останні – контрольовані, в той час як криптовалюта зручна для використання у незаконних цілях без небезпеки бути відстеженою.
Криптовалюта кардинально відрізняється від звичайних грошей в електронній формі. Адже «фізичні» гроші спочатку вносяться на рахунок. Перша ж ніяк не пов'язана з валютними системами або банківським забезпеченням та існує самостійно.
Криптовалюта у світі
Якщо розглядати поширення і використання такої цифрової валюти у світі, то, наприклад, в Європі біткоїни вже більше року вважають валютою (згідно з рішенням Європейського суду справедливості), хоча і підкреслюють інвестиційні ризики, фокусуючись на питаннях шахрайства, ухилення від податків і інших правопорушень, пов'язані з цифровою валютою. У США визначили біткоїни схожими на актив, але ніяк не грошовими коштами. В Англії ж, з метою оподаткування, криптовалюта сприймається як будь-який інший засіб оплати. У Швеції біткоїни офіційно визнані засобом платежу.
Перспективи використання криптовалюти в Україні
Серед перспектив легального забезпечення використання криптовалюти в Україні можна назвати наступні:
І хоча в Україні спеціалізований закон про електронну комерцію був прийнятий лише рік тому, поступове врегулювання питань, пов'язаних з електронними формами платежів, триває.
Так, у листопаді 2016 року з'явилася новина про намір НБУ стати емітентом електронних грошей в 2017 році, що є частиною програми інноваційного розвитку НБУ. Що примітно, емісія буде здійснюватись на базі технології Blockchain (яка є і основою Bitcoin). За очікуваннями НБУ така форма електронних грошей здешевить еквайринг і повинна стати альтернативною карткових платежів. Отже, на рівні вищих органів банківського регулювання простежується позитивна динаміка зміни ставлення до криптовалюти.
Впровадженням криптовалюти, а саме біткоїнів, в діяльність суб'єктів приватного права займається громадська організація Біткоін Фундація. Тому варто очікувати подальшого розвитку систем електронних грошей (і криптовалюти як їх особливої форми), а також подальшого розвитку відповідної нормативно-правової бази, що являтиме собою правотворчість у даній сфері.
Перед тим як мати справу з обігом криптовалют, ми рекомендуємо спочатку проконсультуватися у кваліфікованого юриста.
Можливо, Вас зацікавлять такі cтатті: