ПОТРІБНА ПОРАДА ЮРИСТА?
ЗАМОВТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ В BITLEX
Замовити консультацію

КСУ визнав конституційним позбавлення деяких пільг ветеранів праці

0a7cd591d9d0b102caf62cb4975b90d3.jpg?1527076141193029

Конституційний Суд України визнав конституційним позбавлення ветеранів праці низки пільг. Про це йдеться у рішенні суду від 22 травня  
у справі щодо конституційності положень пункту 12 розділу I Закону "Про внесення змін і визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року.

Цими положеннями були істотно обмежені пільги ветеранів праці та осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною. Зокрема, їх позбавили пільг на безкоштовний проїзд у комунальному пасажирському транспорті, права безкоштовного санаторно-курортного лікування з компенсацією вартості проїзду.

Також законом було встановлено, що інші пільги ветеранам праці надаються, тільки якщо розмір середньомісячного спільного доходу їх сім'ї в розрахунку на одну особу за останні 6 місяців не перевищує встановлену Кабінетом Міністрів величину доходу, що дає право на соціальну пільгу.

Разом з тим скасовано низку медичних, житлово-комунальних і телекомунікаційних пільг для ветеранів війни та осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною.

Конституційний Суд України вважає, що пільги, скасовані й обмежені положеннями підпунктів 1, 2 пункту 12 розділу І Закону № 76, є елементом спеціального юридичного статусу ветеранів праці та осіб, які мають „особливі трудові заслуги перед Батьківщиною“, формою винагороди за їх трудові заслуги („особливі трудові заслуги перед Батьківщиною“) та надають їм особливі можливості юридичного характеру. Ці пільги не пов’язані з соціальними ризиками, про які йдеться у частині першій статті 46 Конституції України, і не спрямовані на забезпечення мінімальних вимог існування в умовах, гідних людини, а мають характер преференцій, які надає держава ветеранам праці та особам, які мають „особливі трудові заслуги перед Батьківщиною“.

"Верховна Рада України виходячи з існуючих фінансово-економічних можливостей держави та з метою збереження справедливого балансу між інтересами особи та суспільства має змогу запроваджувати, змінювати, скасовувати або поновлювати такі пільги, оскільки вони не мають фундаментального характеру, а отже, не можуть розглядатися як конституційні права, свободи та гарантії їх реалізації", - йдеться у рішенні КСУ. 

Конституції України, стосується саме існуючих конституційних прав і свобод, а не медичних, транспортних, телекомунікаційних і житлово-комунальних пільг, зокрема скасованих і обмежених положеннями підпунктів 1, 2 пункту 12 розділу І Закону № 76, для ветеранів праці та осіб, які мають „особливі трудові заслуги перед Батьківщиною“.

Таким чином, скасування та обмеження на підставі Закону № 76 зазначених пільг для ветеранів праці та осіб, які мають „особливі трудові заслуги перед Батьківщиною“, жодним чином не мають наслідком скасування чи звуження змісту та обсягу їх існуючих конституційних прав і свобод, зокрема прав на соцільний захист і достатній життєвий рівень, які закріплені у статтях 46, 48 Основного Закону України.

Водночас Конституційний Суд визнав таким, що не відповідає Конституції України, підпункт 3 пункту 12 розділу І Закону України „Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України“ від 28 грудня 2014 року № 76-VІІІ? яким скасовувалося право громадян достроково за 1,5 року вийти на пенсію в разі розірвання трудового договору в цей період не з вини працівника.