ПОТРІБНА ПОРАДА ЮРИСТА?

ЗАМОВТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ В BITLEX

Замовити консультацію

На днях вбили мого друга (також учасника АТО). Після повернення з АТО він працював прикордонником. Слідство триває по цьому випадку. Проте до мене звернулась його дружина щодо того, що в неї відбирають пільги на оплату за житло, за садочок його дитини (4роки) та він втрачає право на отримання ділянки, як учасник АТО, що мало відбутись у лютому 2017 року. Порадьте, будь-ласка, чи правомірно це, і що їй робити?

Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення та повідомляється наступне.

Оскільки померлий був учасником АТО, то після набуття статусу учасника бойових дій (учасника антитерористичної операції) на нього поширювалися пільги та інші гарантії соціального захисту - такі як, наприклад, 50-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата). Пільги для учасників антитерористичної операції встановлено ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Слід зазначити, що в силу положень законодавства дружина та дитина померлого підпадають під категорію членів сім’ї учасника бойових дій.

Законом «Про статус ветеранів…» встановлено низку істотних пільг для учасників АТО, зокрема, знижки на оплату житлово-комунальних послуг, безкоштовне санаторно-курортне лікування, пільгове отри­мання кредитів тощо. Однак пільг щодо перебування дітей учасни­ків АТО у дошкільних навчальних закладах не передбачено. Натомість встановлено пільги для дітей військовослужбов­ців у ЗУ «Про соціальний і правовий захист військово­службовців та членів їх сімей». Так, дітям військовослужбовців за місцем проживання їх сімей у першочерговому порядку надаються місця у загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах і дитячих оздоровчих таборах незалежно від форм власності. Окрім того, місцеві ради надають позачерго­во місця дітям військовослужбовців та дітям військовослужбовців, які загинули чи померли або пропали безвісти під час проходження служби, у дитячих закладах за місцем проживання. Також слід зазначити, що створення необхідних умов для виховання дітей є одним із владних (самоврядних) повноважень органів сільських, селищних, міських рад. Тому влада на місцях повноправна встановлювати й інші пільги та компенсації.

Батьки та члени сімей військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби, мають право на одержання земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд в населених пунктах, обраних ними для проживання.

Загалом повноваження розв’язувати питання соціального захисту учасників АТО надано Державній службі України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції.

Таким чином, підстави для отримання пільг у Вас є. Для вирішення даної ситуації радимо Вам звернутися до органу соціального захисту місцевої державної адміністрації, Держслужби у справах ветеранів війни із письмовою заявою про роз’яснення причин відмови у наданні відповідних пільг. У подальшому таку відмову органу можна буде оскаржити в судовому порядку.

Можливо, Вас зацікавлять такі консультації: