ПОТРІБНА ПОРАДА ЮРИСТА?

ЗАМОВТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ В BITLEX

Замовити консультацію

Як матері з дитиною (1 рік) виїхати до Російської Федерації з України, якщо батько знаходиться в Росії, а у нас вимагають дозвіл на виїзд дитини від батька? За фактом потрібен дозвіл батька на те, щоб дитина могла приїхати до нього ж.

Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення і повідомляється таке.

ЩОДО ПЕРЕМІЩЕННЯ З ДИТИНОЮ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ

Це питання регулюється статтею 313 Цивільного кодексу України, якою передбачено, що громадянин має право на свободу переміщення. Однак особа, яка не досягла 14 років, має право пересуватися по території України лише за згодою батьків і в їх супроводі або в супроводі осіб, які ними уповноважені.

ЩОДО ВИЇЗДУ З ДИТИНОЮ ЗА КОРДОН УКРАЇНИ

Відповідно до статті 2 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» громадяни України виїжджають з України за наявності паспорта громадянина України для виїзду за кордон, проїзного документа дитини, дипломатичного паспорта, службового паспорта.

Перетин громадянами України державного кордону України здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України після пред'явлення одного з вищевказаних документів.

Також пунктом 4 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57, передбачено, що виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, у супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків за нотаріально посвідченою згодою, здійснюється:

1) за нотаріально посвідченою згодою другого з батьків із зазначенням у ній держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі, якщо другий з батьків відсутній у пункті пропуску;

2) без нотаріально завіреної згоди іншого з батьків:

  • якщо другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджується записом про батька у свідоцтві про народження дитини, та який (яка) відсутній у пункті пропуску;
  • якщо в паспорті громадянина України для виїзду за кордон, з яким перетинає державний кордон громадянин, який не досяг 16-річного віку, або проїзному документі дитини є запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України чи відмітка про взяття на консульський облік в дипломатичному представництві або консульській установі України за кордоном;
  • в разі пред'явлення документів або їх нотаріально засвідчених копій:

- свідоцтва про смерть другого з батьків;

- рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків;

- рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім;

- рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;

- рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків;

- довідки про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері).

Крім того, слід враховувати, що виїзд з України громадян, які не досягнули 16-річного віку, здійснюється за нотаріально посвідченою згодою другого з батьків із зазначенням у ній держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі, якщо другий з батьків відсутній в пункті пропуску.

Також пам'ятайте, що громадяни України в'їжджають в Україну без будь-яких обмежень.

ЩОДО НОТАРІАЛЬНО ЗАВІРЕНОЇ ЗГОДИ ОБОХ БАТЬКІВ

Як було зазначено вище, особа, яка не досягла 14 років, має право пересуватися по території України лише за згодою батьків і в їх супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені обома батьками за нотаріально посвідченою згодою.

Оскільки батько дитини проживає в РФ, можна оформити нотаріально завірену згоду від батька в Україні або РФ.

Відповідно до Мінської конвенції про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах від 22.01.1993 громадяни кожної з Договірних Сторін, а також інші особи, які проживають на її території, користуються на територіях всіх інших Договірних Сторін таким самим правовим захистом їх особистих, майнових і немайнових прав, як і власні громадяни цієї Договірної Сторони.

Договірні Сторони зобов'язуються пересилати одна одній на запит без перекладу і безкоштовно документи про освіту, трудовий стаж та інші документи, що стосуються особистих, майнових чи немайнових прав і інтересів громадян.

Документи, які потрібно надати нотаріусу для оформлення згоди на виїзд дитини за кордон:

- оригінал батьківського паспорта (або обох паспортів, якщо потрібна згода обох батьків);

- батьківський ідентифікаційний код (коди) – в оригіналі або нотаріально завірені копії;

- свідоцтво про народження дитини (оригінал).

При цьому слід надати таку інформацію:

- назва країни, в яку виїжджає дитина;

- терміни перебування за кордоном;

- дати виїзду-в'їзду;

- дані (ПІБ, місце проживання) супроводжуючого – в разі, якщо дитина їде не з батьками.

Можливо, Вас зацікавлять такі консультації: