Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення та повідомляється таке.
На жаль, сьогодні пільги та гарантії мають здебільшого військовослужбовці, які отримали поранення в АТО.
Якщо Ви є учасником бойових дій, Ви зможете претендувати на певні пільги відповідно до Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», якщо ні, тоді Ви можете користуватись виключно правами внутрішньо переміщених осіб відповідно до Закону «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі – Закон).
Так, для можливості отримання допомоги Вам потрібно мати статус внутрішньо переміщеної особи.
Внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України.
Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
Внутрішньо переміщена особа має право на:
Зі всіма питаннями Вам потрібно звертатись до органів соціального захисту населення.
Інші пільги можуть стосуватись тільки Вашої інвалідності.
Основний Закон України, який визначає пільги та основи соціальної захищеності для людей з інвалідність, – це Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні».
Цим Законом гарантуються усім особам з інвалідністю рівні права та можливості нарівні з іншими громадянами для участі у політичній, економічній та соціальній сферах життя суспільства.
Особа з інвалідністю (в законі – інвалід) – це людина, яка має стійкі розлади функцій свого організму, що призводить до обмежень її життєдіяльності при взаємодії з навколишнім світом. У такому випадку держава бере на себе зобов’язання створити належні умови для повноцінної реалізації своїх прав на рівні з усіма громадянами та забезпечення її соціального захисту.
У пункті 3 статті 4 ЗУ «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» говориться про те, що соціальний захист людей з інвалідністю є складовою діяльності держави щодо забезпечення прав і можливостей осіб з інвалідністю нарівні з іншими громадянами та полягає у наданні пенсії, державної допомоги, компенсаційних та інших виплат, пільг, соціальних послуг, здійсненні реабілітаційних заходів, встановленні опіки (піклування) або забезпеченні стороннього догляду.
Також у пунктах 4 та 5 статті 4 цього Закону зазначено, що пільги людини з інвалідністю надаються на підставі посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України "Про державну соціальну допомогу людини з інвалідністю з дитинства та дітям-людини з інвалідністю", "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та людини з інвалідністю", в яких зазначено групу та причину інвалідності (для повнолітніх осіб), категорію "дитина-інвалід" (для дітей), а також у відповідних випадках вказано їх основні нозологічні форми захворювань (по зору, слуху та з ураженням опорно-рухового апарату).
У статті 5 наголошують на тому, що порядок та умови визначення потреб у зв'язку з інвалідністю встановлюються на підставі висновку медико-соціальної експертизи та з врахуванням здібностей до професійної і побутової діяльності людини з інвалідністю. Види й обсяги необхідного соціального захисту людини з інвалідністю надаються у вигляді індивідуальної програми медичної, соціально-трудової реабілітації і адаптації.
Фінансове забезпечення заходів щодо соціальної захищеності осіб з інвалідністю і дітей-осіб з інвалідністю здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, в тому числі Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, місцевих бюджетів, а також органами місцевого самоврядування.
Отже, Ви маєте право на отримання соціальної допомоги та пільг від держави, проте для цього Вам потрібно мати висновок МСЕК та статус внутрішньо переміщеної особи. З цими документами Ви можете звертатись до органів соціального захисту для отримання відповідних пільг та допомоги. Якщо у Вас виникнуть питання, звертайтесь, обов’язково Вам допоможемо.
Можливо, Вас зацікавлять такі консультації: