Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення та повідомляється таке.
Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.
Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Військовослужбовці, які проходять кадрову або строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, громадяни призовного віку, які мають вищу, професійно-технічну, повну або базову загальну середню освіту і не проходили строкової військової служби, військовозобов'язані, а також жінки, які не перебувають на військовому обліку, укладають контракт про проходження військової служби за контрактом з додержанням умов передбачених Законом.
Форма, порядок і правила укладення контракту, припинення (розірвання) контракту та наслідки припинення (розірвання) контракту визначаються положеннями про проходження військової служби громадянами України, якщо інше не передбачено законом.
Ваш син не може просто взяти та не повернутися з відпустки. Якщо Ваш син не бажає служити в Збройних Силах України, йому потрібно належним чином розірвати контракт.
Контракт припиняється (розривається), а військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, звільняються з військової служби:
Зазначені підстави надають змогу військовослужбовцю розірвати контракт. Ви можете ознайомитись із зазначеними підставами та визначити, яка саме підстава дає Вашому сину право розірвати контракт. Радимо звернути увагу на пункти 2, 5 підстав розірвання контракту. Якщо зазначені поважні причини розірвання контракту підходять для Вашого сина, він може звернутись з відповідною заявою до свого безпосереднього керівництва та надати підтвердні документи.
Проте застерігаємо, якщо Ваш син вирішить одноособово не повертатись на військову службу, це може бути розцінено як дезертирство.
За дезертирство встановлена кримінальна відповідальність.
Так, відповідно до статті 408 Кримінального кодексу України дезертирство, тобто самовільне залишення військової частини або місця служби з метою ухилитися від військової служби, а також нез’явлення з тією самою метою на службу у разі призначення, переведення, з відрядження, відпустки або з лікувального закладу караються позбавленням волі на строк від двох до п’яти років.
Дезертирство із зброєю або за попередньою змовою групою осіб карається позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.
Діяння, передбачене частинами першою або другою цієї статті, вчинене в умовах особливого періоду, крім воєнного стану, карається позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.
Діяння, передбачене частинами першою або другою цієї статті, вчинене в умовах воєнного стану або в бойовій обстановці, карається позбавленням волі на строк від п’яти до дванадцяти років.
Наразі в Україні діє особливий період, а отже, якщо Ваш син не з’явиться до частини, в якій він проходить військову службу, йому загрожує позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.
Тому радимо Вам та Вашому сину розглянути можливість розірвання контракту на законних підставах, якщо Ваш син не може надалі продовжувати військову службу.
Можливо, Вас зацікавлять такі консультації: