ПОТРІБНА ПОРАДА ЮРИСТА?

ЗАМОВТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ В BITLEX

Замовити консультацію

Дякую за відповідь на моє запитання. Хочу отримати більш докладну відповідь з мого питання. Повідомляю Вам додаткову інформацію. 1. Прочитавши статут кооперативу, я нічого не знайшов, що стосується мого запитання. 2. Скидаю Вам копії договору, акта і приписи для магазину, який знаходиться на першому поверсі. В акті є невелика неточність, занижений діаметр труб тільки в одній квартирі і господарі квартири готові їх замінити в той момент, коли свої недоліки буде усувати магазин. Представник мені відповів, що цей пункт зараз вже не діє. Які мої дії? Чи можу я не оплачувати за опалення однієї кімнати з моменту складання акту? Хотілося б дізнатися про розмежування відповідальності в цій ситуації згідно з можливими новими нормативними актами і положеннями.

Сервісом Bitlex було розглянуто Ваше звернення і повідомляється таке.

Відповідно до частини другої статті 382 Цивільного кодексу України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

Власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир і нежитлових приміщень в багатоквартирному будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будівлі.

Оскільки магазином, розміщеному на першому поверсі житлового будинку № 15, було вироблено самовільне переобладнання систем централізованого опалення магазину, яке погіршило тепловий режим в будинку в цілому, Ви і мешканці будинку маєте право вимагати у власників магазину усунення причин погіршення теплового режиму в будинку і вимагати відшкодування збитку, як матеріального, так і морального.

Відповідно до статті 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо доведе, що шкода заподіяна не з її вини. В даному випадку вина магазину підтверджена актом перевірки систем опалення та приписом теплоенерго до ПП про необхідність терміново відновити проектну схему підключення систем теплопостачання магазину і стояків житлового будинку.

Крім того, керуючись договором між Вами (далі - Споживач) і КП теплоенерго (далі - Виконавець) про надання послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води (далі - Договір) можна зробити наступні висновки.

Виконавець зобов'язується надавати Споживачеві вчасно та відповідної якості послуги (п.1 Договору).

Споживач має право на своєчасні та належної якості послуги відповідно до законодавства та умов Договору (пп.1 п.13 Договору).

У разі надання не в повному обсязі послуг Споживач має право на зменшення розміру плати за послуги Виконавця (пп.4 п.13 Договору).

У разі ненадання послуг Виконавцем Споживач звільняється від плати за послуги Виконавця (пп.12 п.13 Договору).

Також Виконавець зобов'язаний надавати послуги в установлених обсягах, належної якості відповідно до встановлених вимог (пп.1 п.16 Договору).

Виконавець зобов'язаний проводити перерахунок розміру оплати послуг в разі надання їх не в повному обсязі (пп.12 п.16 Договору).

Договором визначено, що Виконавець несе відповідальність за зменшення кількісних і / або якісних показників послуг, що надаються - шляхом зменшення розміру оплати за послуги.

Таким чином, є всі підстави з Вашого боку вимагати у Виконавця усунення причин проблеми з опаленням і зменшення плати за послуги.

Проаналізувавши Вашу ситуацію і документи, можемо запропонувати Вам наступний алгоритм дій:

  1. Відповідно до п.23 Договору Вам необхідно узгодити з КП теплоенерго дату і час повторної перевірки у зв'язку з незгодою з результатами першої перевірки. Підстава: не вирішили проблему по суті. За результатами перевірки необхідно отримати акт про неналежне надання послуг, який підписується споживачем, Виконавцем та ОСББ.
  2. За результатами перевірки складається акт-претензія про неналежне надання послуг, який підписується споживачем, Виконавцем та ОСББ.
  3. Коли у Вас буде на руках акт про неналежне надання послуг, його можна буде використовувати як підставу для вимоги зменшити плату за послуги до КП теплоенерго і вимагати у магазина усунення причини проблем з теплопостачанням. Для цього можна скласти колективне звернення мешканців будинку до КП теплоенерго (в частині зменшення плати за послуги та усунення причин проблеми теплопостачання) та до магазину (в частині необхідності терміново відновити проектну схему підключення систем теплопостачання магазину і стояків житлового будинку).

Якщо теплоенерго і магазин добровільно все відновлять - можна буде вважати, що проблема вирішена. Якщо ж ні, є всі підстави подавати позовну заяву в суд для відновлення Ваших прав і вимагати відшкодування морального і матеріального збитку, а також усунення причин проблем з теплопостачанням, зменшення оплати послуг і компенсації за оплачені послуги, які не були отримані Вами і іншими мешканцями будинку.

Крім того підкреслимо, що в разі відмови винними особами добровільно усунути проблеми з теплопостачання можна говорити і про кримінальну відповідальність. Зокрема можна посилатися на статтю 270-1 Кримінального кодексу України, яка передбачає відповідальність за умисне знищення або пошкодження об'єктів житлово-комунального господарства.

Так, умисне знищення або пошкодження об'єктів житлово-комунального господарства, якщо це призвело або могло призвести до неможливості експлуатації, порушення нормального функціонування таких об'єктів, що спричинило небезпеку для життя чи здоров'я людей або майнову шкоду у великому розмірі, карається штрафом від ста до двохсот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.

Ті самі дії, вчинені повторно або загальнонебезпечним способом, караються позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.

Під об'єктами житлово-комунального господарства слід розуміти житловий фонд, об'єкти благоустрою, теплопостачання, водопостачання і водовідведення, а також їх мережі чи складові (кришки люків, решітки на них тощо).

Вважаємо, якщо вказати в колективному зверненні мешканців будинку до відповідальних осіб теплоенерго (за злочинну недбалість) і магазину (за умисне пошкодження систем теплопостачання), що за їх дії може настати кримінальна відповідальність - це повинно мотивувати даних посадових осіб на пошук мирних варіантів вирішення проблеми.

Можливо, Вас зацікавлять такі консультації: